Elektrik Motorlu Nissan Leaf, Güvenlik Testinde

Elektrikli arabalar bir müddettir hayatımızdalar lakin şimdi, istenildiği kadar yaygın değiller. Zira bu araçlara duyulan inanç şimdi fosil yakıtlı araçlara nazaran biraz daha düşük ve tüketiciler, elektrik motoru olan araçlara hem performans hem de güvenlik açısından çok da güvenmiyorlar. Hal bu türlü olunca da DEKRA, Japonya merkezli araba devi Nissan'ın elektrikli arabalarından “Leaf“i test etti.

Aslına bakacak olursak araba ile test sözleri tıpkı cümlede kullanıldığında akıllara direkt Avrupa merkezli “Euro NCAP” geliyor. Fakat Euro NCAP, bu aracı zati yıllar evvel test etmişti ve 5 yıldız vermişti. Ortadan yıllar geçti ve artık Leaf'in elektrik motorlu bir sürümü var ve bu sürüm, sağlamlık açısından yanmalı motorlu Leaf'ten çok da bir fark içermiyor. 

DEKRA'nın Leaf'e uyguladığı test, aslında Euro NCAP'in testlerine misal. Testin temel gayesi ise Nissan Leaf'in yüksek süratte ağaç yahut direk gibi sabit bir cisme çarptıktan sonra ne hale geleceğini görmekti. Lakin araştırma takımı, Nissan Leaf'in hudutlarını biraz zorlamaya karar verdi ve aracı alışagelmiş suratların üstünde test etti. Test grubunun Nissan Leaf'in sağlamlığını test ettiği suratlar saatte 75 kilometre ve saatte 84 kilometre olarak belirlendi.

Nissan Leaf'in 75 km/s süratle sabit cisme yandan çarpması

Test takımının yaptığı bu test, ziyadesiyle fecî görünüyor. Hatta çarpışma anında aracın farının fırlaması insanı ürkütüyor. Ayrıyeten araç, çarpmadan sonra da adeta büzülmüş bir biçimde görünüyor. İşte Nissan Leaf'in o çarpışmadan sonraki hali;

Nissan Leaf'in 84 km/s süratle giderken sabit bir cisme baştan çarpması

Nissan Leaf'le ilgili yapılan ikinci testin de en az birincisi kadar ürkütücü olduğunu söyleyebiliriz. Zira çarpışma sırasında aracın kaput kısmının neredeyse büsbütün içe girdiği açıkça görebiliyor. Tekrar çarpmanın tesiriyle aracın bir tekerleği koparken Nissan Leaf hurdaya dönüyor. 

Yapılan testlere nazaran Nissan Leaf “güvenli”

Uzmanlar tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmelere nazaran bu yüksek süratlerde aracın bir ağaç ya da direk üzere sabit cisme çarptıktan sonra bu hale gelmesi olağan bir durum. İmgeler her ne kadar fecî olsa da uzmanlar, aracın motor özelliği fark etmeksizin bu türlü bir çarpışmada bu hale geleceğini söylüyorlar. Uzmanlara nazaran elektrik motorlu araçlar, en azından yanmalı motorlar kadar güvenli.

Başa dön tuşu