Hyundai, Uçan Araba Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Her ne kadar uçan otomobiller, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’a nazaran insanlık için büyük bir tehdit olsa da, pek çok araba firması bu hayalin peşinde koşuyor. Bu firmalardan biri de, Hyundai.

Bu vakte kadar bir bilim kurgu fantazisi olmaktan öteye geçemeyen uçan otomobilleri, günlük hayatın bir kesimi yapmak isteyen Güney Koreli marka, Urban Air Mobility (UAM) isminde yeni bir kısım kurdu. 

Kendi uçan arabalarını geliştirmenin hesaplarını yapan Hyundai, bu hedefle NASA’nın Havacılık Araştırma Misyonu kısmının başındaki Dr. Jaiwon Shin’i yeni kurduğu üniteye liderlik etmesi için işe aldı. Shin ve takımı, şirketin üreteceği uçan araçların ardındaki temel teknolojileri geliştirmekten sorumlu olacak.

Hyundai, UAM dalının önümüzdeki 20 yıl içinde 1,5 trilyon dolar hacme yükseleceğini iddia ediyor. Öte yandan hava araçlarıyla ilgili planlarını açıklayan tek şirket Hyundai değil. Taşınabilir odaklı araç paylaşım hizmeti Uber, Volocopter isminde 18 motorlu bir otonom hava taksisi üzerinde çalışıyor. Ayrıyeten Boeing ve Kitty Hawk şirketleri de emsal projeler için güçlerini birleştirmiş durumda.

Her şeye karşın Shin’nin NASA’da insansız uçak sistemleri konusunda edindiği üstün deneyim, giderek ısınan bu rekabette Hyundai’ye değerli bir üstünlük sağlayabilir. 

Başa dön tuşu