Elektrikli Araç Sahiplerinin %22’si Elektrikli Otomobil Almanın Avantajlarını Bilmiyor

  • Elektrikli araç satın alımlarını artıran tüketici trendlerini belirlemek için 8 ülkede 1.900 otomotiv tüketicisini kapsayan dünya genelinde bir araştırma gerçekleştirildi
  • EMEA bölgesinde elektrikli araç satın alma tercihinde en kıymetli neden etraf şuuru olurken, Kuzey Amerika’daki tüketicilerin tercihinde yakıt tasarrufu büyük rol oynadı
  • İlk sefer elektrikli araç satın alanların %52’si, pandemi sürecinde yaptıkları aramalarda ulaştıkları bir markanın web sitesinde yer alan elektrikli araçların kıymetinin arttığı bilgisi satın alma kararlarını etkilediğini belirtti  
  • Ek bir araştırma, araba satın almaya niyetlenenlerin %89’unun yaşanan çip krizinin farkında olduğunu ve bunun satın alma kararlarını etkilediğini ortaya koydu

 

Dünya genelinde faaliyet gösteren Global Medya Platformu Teads, Kantar ile otomotiv kesiminde ortak yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Dünya genelinde gerçekleştirilen araştırma, sırf birkaç markanın elektrikli araçlarla (EV) hali hazırda güçlü bir ilgiye sahip olduğunu ve iştirakçilerin neredeyse yüzde 40’ının elektrikli araçların tüm avantajlarından haberdar olmadıklarını, bu nedenle hala eğitime muhtaçlık duyduklarını ortaya koydu.

Tüketicilerle irtibat kurmak ve tüketicileri elektrikli araçlar konusunda daha fazla eğitmek, elektrikli araçların geleceği için büyük ehemmiyet taşıyor.

Teads platformunda, yaşanan çip probleminin tüketicilerin satın alımları üzerindeki tesirine yönelik olarak araba satın almayı planlayanlar ortasında yapılan ek anket çalışması, tedarik sıkıntılarının satın alma kararlarını önemli halde etkilediğini ortaya koydu. Önümüzdeki altı ay ve iki yıl içinde araba satın almayı planlayan tüketicilerin yüzde 89’u yaşanan çip derdinden haberdar. Avrupa’daki kullanıcıların yüzde 31’i yaşanan çip kahrının araba satın alma planlarını etkileyeceğini belirtiyor. Yüzde 14’lük bir kesim ikinci el arabaya yöneleceğini, yüzde 9’luk bir kesim ise elinde araba mevcut olan markaları tercih edeceğini belirtiyor. İştirakçilerin yüzde 5’i araba satın alma planlarını erteleyeceğini belirtiyor. Başka taraftan tüketiciler daha fazla beklemeleri durumunda fiyatların azalacağını düşünüyor. Dünya genelinde tüketicilerin yüzde 31’i, Avrupa’daki tüketicilerin yüzde 34’ü araba alım planlarını ertelemeleri durumunda daha uygun fiyata araba alacaklarını düşünüyor.  

Tüketiciler satın alma seyahatlerinde dijitale daha fazla güveniyor

Otomotiv markaları açısından reklam kelam konusu olduğunda geçmişten bugüne TV en baskın medya tercihi olmuştur. Lakin, Teads’in kısa müddet evvel yaptığı araştırma, tüketicilerin satın alma seyahatlerinde giderek daha fazla dijitale güvendiğini gösteriyor. Elektrikli araç almak isteyenler ortasında bu oran daha da fazla. Elektrikli araç alanların yarısı tüm satın alma süreçlerini çevrimiçi ortam üzerinden yürütmeyi (yakıt harcamalarını düşürmek için elektrikli araç satın alanların yüzde 35’i) tercih ederken, yüzde 74’ü COVID sonrasında bu alışkanlıklarını devam ettirecek. Tüketici seyahatinde dijitalin ehemmiyeti göz önüne alındığında, tüketicilerin çevrimiçi elektrikli araç seyahatlerini etkileyen çevrimiçi kanallara bakıldığında, haber sitelerinin toplumsal medyadan 1,6 kat daha tesirli olduğu ve tüketicilerin kısa, ilgili ve atlanabilir görüntülerden oluşan reklamlar görmek istedikleri en ilgi cazip noktalar ortasında yer alıyor.  

Elektrikli araç satın almayı planlayan tüketicilerin yüzde 90’ı, genel manada araba satın almayı planlayanların yüzde 85’i çevrimiçi reklamlarla harekete geçtiğinden dijital reklamlar otomotiv pazarı açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Teads’in araştırması, bir tüketicinin çevrimiçi bir araba reklamı gördükten sonra yaptığı en muhtemel hareketin (yüzde 40) bir otomotiv markasının web sitesini ziyaret etmek olduğunu, yüzde 21’inin de reklamı tıkladığını gösteriyor.

Markaların web siteleri de satın alma seyahatinde değerli bir temas noktası olarak öne çıkıyor. EMEA bölgesindeki elektrikli araç satın almayı planlayanların yüzde 49’u araştırmalarına markanın web sitesini ziyaret ederek başlıyor. Bayiye gidenlerin oranı sırf yüzde 28. Markaların web siteleri birebir vakitte en tesirli satın alma kararı kaynağı olarak öne çıkıyor. Elektrikli araç satın almayı planlayanların yüzde 80’i web sitelerinin son kararlarını etkilediğini belirtiyor. 

Elektrikli araçlarla ilgilenen kullanıcılar son teknolojilere çok daha ilgililer

Elektrikli araçlarla ilgilenenlere otomotivden sonra en değerli iki içerik tipi olan haber ve teknoloji kanalları dahil olmak üzere çeşitli bağlamlarla ulaşmak mümkün. Elektrikli araçlarla ilgilenen kullanıcılar (yüzde 76), standart fosil yakıtlı araba arayanlara (yüzde 56) kıyasla en son teknolojilere daha meraklı olduklarından elektrikli araç kampanyalarında teknolojiye yönelik kanallara daha yüksek oranda yer vermek büyük kıymet taşıyor.

Teads Insights International Lider Yardımcısı Ioanna Stagia, “Araştırmamız, bahis araba satın alma olduğunda tüketicilerin etraf şuuruna sahip tavırlara gerçek değerli oranda kaydıklarını gösteriyor. Araştırmamızın net olarak ortaya koyduğu en kıymetli nokta ise çevrimiçi kanalların farkındalıktan satın almaya kadar uzanan tüketici seyahatini yönlendirmede giderek daha kıymetli hale geldiği. Araba üreticilerinin yaşadıkları sıkıntı vakitlerden başarıyı en üst seviyeye çıkarmaları için 2022 yılındaki kampanyalarını bu iki temel anlayış üzerine kurmaları ve planlamaları gerekiyor” diyor.

Teads Global Kıdemli Bölüm Yöneticisi Henner Bloemer, “Marka prestiji elektrikli araç kullanıcıları açısından en kıymetli kilit noktalarından biri olduğundan markaların elektrikli araç profilini geliştirmek büyük ehemmiyet taşıyor. Yeni rakiplerin girişiyle her geçen gün daha da gelişen bir pazarda büyümek için yerleşik markaların, yüzde 57’si elektrikli araç için daha fazla para ödemeye hazır son derece kârlı müşteriler için cazibelerini müdafaaları gerekiyor” diyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu