Mercedes-Benz Türkiye, İnternetten Otomobil Satışına Başladı

Mercedes-Benz Türkiye, ülkemizde yepyeni bir satış sistemine resmen geçiş yaptı. Alman devi artık bayilere ek olarak internet üzerinden de otomobil satışı gerçekleştiriyor.

Almanya merkezli otomotiv devi Mercedes-Benz, Türkiye’de ilk niteliğinde olan -Togg hariç- yeni bir dönem başlattı. Mercedes-Benz, artık bayilere ek olarak internet sitesi üzerinden de araç satışı yapıyor. Yani Amazon, Hepsiburada veya Trendyol gibi mecralardan ürün alır gibi sıfır otomobil satın alabiliyorsunuz. Bunun tüketiciler adına bazı avantajları da olacak. Gelin Mercedes-Benz’in yeni satış yöntemine yakından bakalım.

Mercedes-Benz’in “Acenta Modeli” olarak isimlendirdiği ve bir süredir de çeşitli ülkelerde devreye aldığı satış sistemi, bayilere ziyaret zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Vatandaş artık bir Mercedes-Benz satın almak isterse, şirketin internet sitesini kullanarak araçlarla ilgili tüm detaylara ulaşabilecek. Araç, çevrimiçi ortamda satın alındıktan sonra vatandaşın istediği yerde teslimat gerçekleştirilecek. İşte bayiler de tam olarak burada devreye girecek. Mercedes-Benz bayileri, internetten alınan araçların teslimatları ve servis işlemleriyle yine ilgilenecek.

Yeni sistem, 15 Mayıs itibarıyla kullanıma sunuldu!

mercedes-benz

Mercedes-Benz’in Acenta modeli, 15 Mayıs itibarıyla Türkiye’de hizmete sunuldu. Mercedes-Benz’in internet sitesinde Türkiye’de satışa sunulan tüm modelleri, özellikleri ve satış fiyatıyla listeleniyor.

mercedes-benz

Dilediğiniz modeli seçtikten sonra aracı konfigüre edebiliyor, ‘Ödeme Seçenekleri’ sayfasına ulaşarak araç için kredi ve vade tutarını önceden görebiliyorsunuz.

Kredi seçenekleri:

mercedes-benz

Mercedes-Benz, internet istesinde sunduğu kredi teklifleri, aşağıdaki paylar üzerinden kullanılabiliyor:

  • Fatura bedeli 400 – 800 bin TL olan araçlar: Bedelin %50’si (36 ay vade)
  • Fatura bedeli 800 – 1 milyon 200 bin TL olan araçlar: Bedelin %30’u (24 ay vade)
  • Fatura bedeli 1 milyon 200 bin – 2 milyon TL olan araçlar: Bedelin %20’si (12 ay vade)

Online satış sisteminin iki büyük avantajı var: Türkiye’nin her yerinde aynı fiyat olacak ve karaborsa engellenecek:

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz’in yeni satış sistemi, tüketiciler için önemli avantajlar sağlayacak. Bu avantajlardan ilki, tüm Türkiye’de sabit fiyat sunulacak olması. Yani bayiden bayiye fiyat değişimi gibi bir durum olmayacak. Bir başka avantaj ise -ki bize göre en önemlisi- karaborsanın önüne geçilmiş olacak. İnternet üzerinden stok sayısını görecek olan vatandaş, “araba bulamazsam” endişesine kapılmayacak. Parayı veren, sıfır model Mercedes-Benz’in sahibi olacak.

Satış süreci Mercedes-Benz Türkiye tarafından gerçekleştirilecek

Mercedes-Benz Türkiye

Sıfır model Mercedes-Benz’lerin satış süreci, artık şirketin kendisi tarafından sürdürülecek. Vatandaş, satış sözleşmesi gibi süreçleri internet üzerinden gerçekleştirebilecek. Mercedes-Benz bayileri plaka ve tescil işlemlerine aracılık edecek. Vatandaş, araçla ilgili işlemleri tamamladıktan sonra hangi şehirden teslim almak istiyorsa oradan alacak. Satın alma sırasında acente seçimi tüketici tarafından yapılacak.

Mercedes-Benz, Arabalarını Bilerek Yavaşlattığını İtiraf Etti: Daha Fazla Hız İsteyen Aylık Abonelik Alacak!

Otomotiv dünyasında online satışlar, Türkiye’de ilk kez gerçekleşmiyor. Geçmişte Peugeot (408 için) başta olmak üzere birkaç marka daha online satış sistemini devreye aldı. Ancak bunlar genelde tek bir model üzerineydi. Mercedes-Benz’in farkı, tüm satışların online ortama alınması açısından bir ilk olacak. Mercedes-Benz’in açıklamasına göre Acenta Modeli, 15 Mayıs itibarıyla dileyen herkes tarafından kullanılabilecek.

Başa dön tuşu