Elon Musk, Yeni Fabrikasının Nereye Kurulacağını Açıkladı

Tesla'nın CEO'su Elon Musk, salı günü yaptığı açıklamada şirketin lityum-iyon pil ve elektrikli araçlarını üretecek 4. Gigafactory üretim tesisinin Almanya'nın Berlin kentinin dışında inşa edileceğini duyurdu.

Musk, duyurusunda Tesla'nın Çin'in Şangay kentindeki kurduğu 3. Gigafactory'nin inşaatının bittiğini belirtti. Geçtiğimiz hafta New York Eyaleti'de, SolarCity tesisinden yenilenen 2. Gigafactory'nin maliyetinin 800 milyon dolardan fazla olduğu açıklanmıştı. Tesla'nın birinci Gigafactory'si, 2016'da Reno, Nevada'da açılmıştı, fakat fabrika şu anda hala imal etabında.

Elon Musk, son birkaç yıldır Tesla'nın Avrupa'da 4. Gigafactory'yi inşa edeceğini belirtiyordu. Almanya’nın araba sanayisi üzerindeki hakimiyeti, muhtemelen Musk'ın kararında tesirli oldu. Musk, dünya çapında 10 yahut 12 Gigafactory inşa etmek istediğini söyledi. Tesla, son çıkar raporunda Avrupa'ya kurulacak Gigafactory'nin 2021 yılına kadar faaliyete geçeceğini açıklamıştı. Şirket, Model 3 sedan ve Model Y otomobillerini üretecek Şangay tesisi için de benzer bir tarih öngördü.

Almanya'da kurulacak yeni Gigafactory, aslında Tesla'nın dördüncü fabrikası değil. Şirket şu anda tüm araçlarını California, Fremont'taki eski Toyota tesisinde birleştiriyor. Tıpkı vakitte Fremont tesisinin yakınında bir koltuk fabrikası faaliyet gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra California, Lathrop'ta bir diğer tesis inşa ediliyor.

Elektrikli araba devinin, Nevada'daki birinci Gigafactory'si, bu hafta ABD’de tartışma konusu oldu. Devasa tesisin yerel kaynakları zorladığı ve bölgede sıkıntılara yol açtığı konuşuluyor.

Başa dön tuşu