Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Yerli Otomobil Paylaşımı

Son devirde gündemin temel hususlarından birisi, “Türkiye’nin otomobili” olarak isimlendirilen yerli elektrikli araba oldu. Arabanın C-Sedan modeline, fotomontaj usulüyle trafik polisi kaplamasının yerleştirildiği bir imgeyi resmi Twitter hesabından paylaşan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), “Kendimize inandığımızda ve kendimize güvendiğimizde aşamayacağımız mani yoktur. Türkiye'nin Arabası iyi uğurlu olsun. Halkın huzur ve inancı için kullanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” tabirlerini kullandı. 

Yerli araba polis aracı olacak mı?

Yerli arabanın üretime girmesinin ardından üretilecek birinci 5000 model devlet kurumları tarafından alınacak. 2022 yılında seri üretimi başlayacak olan arabası alacak kurumlar ortasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de bulunması kimseyi şaşırtmayacaktır. 

Otomobil üretebilen her ülke, kendi ürettiği araçları polis arabası olarak kullanıyor. Türkiye’nin de emsal bir yol izlemesi muhtemel. EGM tarafından daha evvel kullanılan arabaları de biz üretmesek de araçların üretim yerinin Türkiye olduğu biliniyor. 

Geçmişte Hyundai Accent modelleri İzmir’de, Tofaş modelleri Bursa’da üretildi. Daha öncesinde de Renault modelleri yeniden bu kentte üretiliyordu. Hatta eski Renault otomobillerin (Türk sinemalarında gördüğümüz modeller) fabrika çıkışında sağ aynasının olmadığı, sivil polisler araçlarına bu aynayı taktırmadığı için fark edildiklerini ve aynasız ifadesinin de bu türlü ortaya çıktığı söylenir. 

Yerli araba ile ilgili bir öteki paylaşım da İçişleri Bakanlığı'ndan geldi. SUV modelinin jandarma ve polis arabası olarak giydirildiği bu paylaşım da ağır etkileşim aldı. 

Yerli arabanın özellikleri

Türkiye’nin arabası, elektrikli bir SUV olacak. Sık sık gördüğümüz üzere aracın bataryası orta alt kısımda bulunacak. Avrupa’nın doğuştan elektrikli birinci arabası olacak olan TOGG C-SUV modeli, sınıfının en uzun aks uzaklığına ve en geniş iç hacmine sahip olacak. Konsept olarak tanıtılan araç, fabrikanın tamamlanmasının akabinde üretilmeye başlanacak. Aracın 30 dakikanın altında %80 doluluğa ulaşan süratli şarj özelliği, 400 beygire kadar güç üreten motoru ve akıllı sistemleri bulunacak. Araçta ayrıyeten Holografik asistan özelliği de bulunacak,2 boyutlu ekran yerini bu 3 boyutlu asistana bırakacak. 

Yerli araba hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 

Başa dön tuşu