En Ucuz Elektrikli Araba 200 Bin TL Daha Ucuz Olabilirdi

Leapmotor T03’ü Türkiye’ye getiren Ulu Motor CEO’su Mahmut Ulubaş, aracın fiyatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ulubaş, aracın normal fiyatının 200 bin TL daha ucuz olması gerektiğini ama ek gümrük vergisine takıldıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Çinli otomobil üreticisi Leapmotor‘un T03 olarak isimlendirdiği elektrikli modelini Türkiye’de resmen satışa sunduğunu aktardık. Leapmotor T03, Türkiye’deki en ucuz elektrikli otomobil olması açısından dikkat çekiciydi. Ancak buna rağmen dikkat çekici bir husus vardı. Aracın fiyatı olması gerekenin üzerindeydi. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan birkaç ay önce bir karar almış ve Çin’den gelen elektrikli otomobillere yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına hükmetmişti.

Şimdiyse 799 bin TL karşılığında satın alınabilen T03 ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Aracı Türkiye’ye ithal eden Ulu Motor’un CEO’su Mahmut Ulubaş, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Habertürk’e konuşan Ulubaş, aracın aslında çok daha ucuza satılabileceğini ancak ilave gümrük vergisi kararının buna sekte vurduğunu anlattı. Gelin hep birlikte o fiyata yakından bakalım.

“200 bin TL daha ucuz olurdu”

leapmotor t03

Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobiller: Milyoner Olmayan Elektrikli Alamayacak…

Mahmut Ulubaş’ın yaptığı açıklama, eksiksiz olarak şöyleydi: “Eğer ek vergi kararı olmasaydı, otomobilin fiyatı 200 bin TL kadar daha düşük olurdu.” İşte bu açıklama, Leapmotor T03’ün olması gereken fiyatın 599 bin TL civarı olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak vergilendirme sistemi, bu uygun fiyata mani oldu.

Şunu da belirtelim; 6886 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı sadece Leapmotor’u değil, Skywell, Chery ve hatta Tesla’yı bile etkiledi. Bilenler vardır; Tesla, Türkiye’ye giriş yaparken daha uygun fiyatlı olan Model 3’ü getiremedi. Bunun nedeni, Tesla Model 3’ün Çin’de üretiliyor olması nedeniyle ilave gümrük vergisine maruz kalışı idi.

Yüzde 15 hedefleri var

Ulu Motor

Ulu Motor CEO’su, karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen Skywell ve Leapmotor ile Türkiye’de geniş kitlelere ulaşacağına inanıyor. Mahmut Ulubaş, hedeflerini açıklarken şöyle konuştu: Hedefimiz yüzde 5 pazar payı. 2 bin adetlik satış hedefliyoruz. 2023’te elektrikli araç pazarının 39 bin adet olacağını öngörüyoruz. Skywell ile birlikte Ulu Motor olarak elektrikli araç pazarında yüzde 15 pazar payı hedefliyoruz.

Orta Segment Fiyatına Premium Elektrikli SUV! İşte SKYWELL Güncel Fiyat Listesi

Şunu da belirtelim; Ulu Motor, Skywell ve Leapmotor ile yetinmeyecek gibi görünüyor. Mahmut Ulubaş, “Ticari araç üreten bir marka ve Skywell’in üzerine konumlanan bir otomobil markası getirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullanarak yeni girişimlerde bulunacakların da altını çizdi. Umarız bir gün vergilendirme sistemi daha iyi bir noktaya ulaşır da dileyen herkes, bir elektrikli otomobil satın alabilecek pozisyona gelir…

Kaynak :
https://www.haberturk.com/cinli-elektrikli-200-bin-tl-daha-pahali-geldi-3589803-ekonomi

Başa dön tuşu