Dev Şirket, Yerli Otomobilin Lastiklerine Talip Oldu

1974 yılında Sabancı Holding ortaklarının teşebbüsüyle ‘Lassa’ ismiyle kurulan, 1988 yılında ise Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortaklığının akabinde Brisa adını alan şirket, Aksaray’daki Sanayi 4.0 temelli akıllı fabrikasında ürettiği lastikleri Avrupa’daki otomotiv üreticilerine ihraç etmeye başladı.

Brisa’nın CEO’su Cevdet Alemdar, orijinal ekipman üreticisi (OEM) düzeyinde ihracat yaptıklarını söz etti. Lastik ihraç ettikleri ülkeleri Fransa, Slovenya, İngiltere, Fas, Sırbistan ve Almanya olarak sıralayan Alemdar, “Bir yılda 20 bin lastikle 340 deneme prototipi gerçekleştirdik. 1 OE lastik için 25 iç pazar eserine eşit efor harcıyoruz. Bu çalışmalar Brisa teknolojisini o denli bir düzeye getirdi ki, artık Avrupa’da yepyeni ekipman araç üreticilerine eserlerimizi ihraç ediyoruz” formunda konuştu.

Yerli elektrikli otomobilintüm modellerinin lastiklerine de talip olduklarını belirten Brisa CEO’su, projede 10 yıl içerisinde beş model üretilmesinin hedeflendiğini aktardı. Projenin üretimini üstlenen Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG), yerli elektrikli otomobilin ön gösterimini aralık ayında gerçekleştirecek.

Geçtiğimiz yıl üretime başladıkları Aksaray’daki akıllı fabrikaları hakkında da değerli bilgiler paylaşan Alemdar, Aksaray ve İzmit fabrikalarındaki çalışanların artırılmış gerçeklik uygulamaları sayesinde sanal ortamda birbirlerine bağlandıklarını söyledi. 300 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen fabrika, robotik uygulamalar ve big veri üzere dijitalleşmenin tüm nimetlerinden faydalanarak, İzmit fabrikası ile birlikte her 2.5 saniyede bir lastik üretiyor. 

Her iki fabrikadaki akıllı makineler ve araçlarla günde 800 milyon data ürettiklerini tabir eden Brisa CEO’su Alemdar, gerçek vakitli olarak toplanan dataların süratli bir halde kıymetlendirilmesi sayesinde muhtemel arızaların önüne geçtiklerini belirtiyor. Son olarak, Ar-Ge ünitesinde 120 kişinin istihdam edildiği bilgisini de paylaşan Alemdar, son üç yılda bu alana 73 milyon TL yatırım yaptıklarını söyleyerek, 2019 yılında 277 eser geliştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Başa dön tuşu