Eyfel Kulesi’nin Üstünde Neden Yıllarca “Citroën” Yazıyordu?

1925 ila 1934 yılları arasında Eyfel Kulesi, günümüzdeki gibi değildi. Üzerinde ışıl ışıl bir “Citroën” yazısı vardı. Neden mi?

Otomobil markası olarak tanıdığımız Citroën; tarihi boyunca yaptığı büyük, cesur ve dikkat çekici hamlelerle tanınan bir marka oldu.

Bu hamlelerden hiç şüphesiz en dikkat çekicisi, Eyfel Kulesi’nin üzerine ismini yazdırmasıydı. Peki bunu tam olarak neden yapmıştı ve ne rekoru kırmıştı?

Eyfel Kulesi’nin üstünde 9 yıl boyunca neden “Citroën” yazdı?

eyfel

1919 yılında André Citroën tarafından kurulan marka, her zaman büyük hamleler yapmayı sevdi. Örneğin 1922 yılında 7. otomobil fuarının açılışı öncesinde Paris’in üzerinde “Citroën” yazan bir uçak uçurdu.

Bundan 3 yıl sonra ise içeriğimizin konusu olan, Eyfel Kulesi’ni kiraladı ve devasa bir reklam panosuna dönüştürdü. Kulede, 250 bin ampulle ve 600 kilometre elektrik kablosuyla aydınlanan “Citroën” yazısı vardı ve şirket 1934 senesine ilk iflas eşiğine gelene kadar öyle kalmıştı.

citroen

Bu ışıl ışıl, dikkat çekici yazı; yıllar boyunca Paris gecelerini aydınlattı ve Eyfel Kulesi’ni dünyanın en büyük reklam panosu hâline getirdi. Hatta “Dünyanın En Büyük Reklam Tabelası” olarak Guinness Dünya Rekorları’na girdi!

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Suzuki, Fakir Bir Çiftçi Tarafından Sıfırdan Kurulup Nasıl Otomobil Devlerinden Biri Oldu?

Küçük Bir Kereste Fabrikasından Bugünlere Gelen Otomobil Devi Porsche’nin Bir Solukta Okuyacağınız Kuruluş Hikâyesi

Başa dön tuşu