Yerli Otomobilden Akıllı Yaşam Teknolojisi

Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Grubu'nun (TOGG) ve TOGG ekosistemine dahil olan yeni bir şirketin “akıllı yaşam” başlığı altında geliştirdiği yeni teknoloji, TOGG CEO'su Gürcan Karakaş'ın her fırsatta lisana getirdiği “otomobilden fazlasını yapacağız” tezini daha da güçlendiriyor. 

Yurt dışı kontaklı Türk şirket ve TOGG mühendislerinin birlikte geliştirdikleri, yerli arabası adeta özel bir asistan haline getiren bu yeni platformla araba, internete bağlı tüm akıllı aygıtlarla bağlantıya geçip temas teknolojileriyle akıllı hayatın merkezine yerleşiyor. 

TOGG, yeni ileri teknoloji eseri araçlarına uygulayarak akıllı arabası tüm akıllı çevre ile irtibat kurabilen, topladığı bilgileri işleyip tahliller üreten ve bu tahlilleri somut eser ve hizmetler halinde kullanıcıya sunan ileri teknoloji bir akıllı ömür sistemine dönüştürmeyi hedefliyor.

Yerli arabası bir akıllı asistan haline getirecek teknoloji

Otomobil, üzerlerindeki sensör, kamera, işlemci üzere nesnelerin interneti (IoT) ile temaslı aygıtlar ve yazılımlar yardımıyla akıllı hayat sistemleri ile bağlantı kuruyor, akıllı aygıtları denetim etmeyi sağlıyor, birtakım işlevlerini da öbür akıllı aygıtlardan denetim edebilmeye imkan sunuyor.

Akıllı ömür platformu, akıllı telefon, akıllı mesken sistemleri, dijital asistan, akıllı şebeke üzere birbirine bağlanabilen bağlı tüm akıllı aygıtların API'larını bünyesinde toplayarak art plan yazılımında tümünün komutlarına erişebiliyor. Yeni teknoloji, otomobili irtibatlı olmanın bir adım ötesine geçirip akıllı konut aygıtları, akıllı şebeke ve öbür tüm internete bağlı aygıtlarla entegre olarak çalıştırıyor. Araba, birebir vakitte hayatın birçok farklı alanında, şoför ve yolcuların yerine düşünen bir asistan haline geliyor.

Yerli arabanın elektrik-elektronik mimarisini 2025 ve sonrası tahlillere temel olacak halde tasarlayan TOGG'un akıllı yaşam teknolojisi sayesinde de akıllı araba; fişte bırakılan ütüden, internet alışverişine kadar birçok bahiste yardımcı olabilecek senaryolar üretebiliyor.

Başa dön tuşu