Ford, Kadınlar Günü’nde ‘Erkeklere Özel Araba’ Duyurdu

Ford, Explorer isimli modelinin “erkeklere özel” bir versiyonunu açıkladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde böyle bir hamle, Ford’un linç edilmesiyle sonuçlanabilirdi ancak işin aslı çok başkaydı.

ABD’li otomotiv devi Ford, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel yeni bir otomobil duyurdu. Temelinde Ford Explorer’a dayanan bu otomobil, şirketine açıklamasına göre erkeklere özeldi. Bir saniye; Kadınlar Günü’nde erkeklere özel bir otomobil? Gelin bu ilginç meseleye yakından bakalım.

Ford’u linç etmek için harekete geçtiyseniz sakin olun. Zira şirket, aslında alkış toplayacak bir işe imza attı. Öncelikle şunu belirtelim; erkeklere özel Ford Explorer hiçbir zaman piyasaya sürülmeyecek ve hiç kimse bu araca sahip olamayacak. E o zaman Ford, Kadınlar Günü gibi önemli bir günde neden erkeklere özel “hayali araba” üretti?

Kadınlar tarafından geliştirilen hiçbir teknolojiyi barındırmayan ‘Erkeklere Özel’ Ford Explorer, kimsenin almak istemeyeceği bir arabaya dönüşüyor

Ford Explorer

Otomotiv sektörünün daha çok erkek mühendislerle bugünlere geldiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Zira bir otomobilin en temel parçalarından bazıları, bundan yıllar yıllar önce kadınlar tarafından icat edildi. İşte Ford, tam olarak buna vurgu yapmak için hayali bir Explorer tasarladı. Öyle ki aracın kadınlar tarafından icat edilen parçaları yoktu. Peki bu parçalar neydi?

  • Kalorifer sistemi: Margaret A. Wilcox, 1893 yılında arabaların soğuk olduğunu fark edip, araba ısıtıcı sistem fikrini ortaya atmıştı.
  • Cam sileceği: Otomobillerde kullanılan cam silecekleri, ilk olarak Mary Anderson tarafından icat edildi. Silecek, 1902 yılında ilk olarak tramvay ve tren gibi araçlar için üretilmişti.
  • Sinyal kolları: Aslında bir oyuncu olan Florence Lawrence, otomobillerdeki sinyaller için otomatik kol icat etmişti. Ancak kolun patentini almadı.
  • Dikiz aynası: Yazar Dorothy Levitt, The Woman and the Car isimli kitabında kadınların arkayı kontrol etmek için aynaya ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Bu fikir evrimleşti ve dikiz aynası haline geldi.
  • GPS: Bugün vazgeçilmez hale gelen GPS’in icadı, bundan yıllar önce Gladys West’in çalışmaları sayesinde gerçekleşmişti. West, Dünya’nın koordinat sistemi ile ilgili önemli çalışmalar yürütmüştü.

Ford Kadınlar Günü

Ford, erkeklere özel hayali Explorer için bir de video oluşturdu. Bu videoda, araçta hangi parçaların bulunmadığına tek tek atıfta bulunuldu. “Kadınların yarattığı tüm parçalar eksik.” ifadelerinin kullanıldığı videoda, “Ford, geçmiş, şimdiki ve gelecekteki kadınların vizyon sahibi otomotiv çalışmalarını selamlıyor.” açıklamasına da yer verildi.

İşte Ford’un erkeklere özel Explorer için hazırladığı o video:

Kaynak :
https://carbuzz.com/news/ford-reveals-mens-only-explorer-special-edition-to-celebrate-womens-history-month

Başa dön tuşu