Ford Mustang Bullitt’in İzlemeye Doyamayacağınız Videosu

Ford Mustang, Ford tarafından 1964’te üretimine başlanan ve gücüyle ön plana çıkan bir spor otomobil modeli. Sonraki yıllarda birçok modeli üretilen ve nesilden nesle günümüze kadar gelebilen Mustang serisinin en bilindik modellerinden biri, Bullitt filminde Steve McQueen tarafından kullanılan 68’ Ford Mustang Sportback, nam-ı diğer Mustang Bullitt.

Bullitt filminde kullanılan 68’ Ford Mustang’den sonra Ford, 2001’de çıkaracakları özel bir Ford Mustang modeli ile sinemada kullanılan modeli anma maksadıyla “Bullitt” ismini kullanabilmek için Warner Bros. ile bir mutabakat yapmıştı. Shelby markası altında çıkmamış diğer Mustang GT modellerinden daha güçlü olan bu otomobilin bir sonraki kuşağı, 2008’de ve ondan sonraki jenerasyonu de 2019’da piyasaya sürüldü.  

5,0 litre V8 motora sahip bu canavar, 590 Nm tork ve 480 beygir güç üretiyor. Bu güç, standart modellerden 20 beygir daha fazla. Elbette Bullitt, standart modellerden sadece beygir gücü ile farklı kalmıyor. Daha canlı ve daha gürültülü bir egzoz ile gelen Bullitt, gaza bastığınız anda size gücünü ve canlılığını hissettiriyor. Bullitt, sadece düz vites seçeneğine sahip, bu da aracın daha eğlenceli olmasını ve gücünün büsbütün hissedilmesini sağlıyor.  

Paylaşılan görüntüde en dikkat cazibeli şey ise otomobilin çıkabildiği en yüksek sürat. AutoTopNL’in hız testi yaptığı Almanya otobanında sürat hududu bulunmuyor, bu yüzden arabayla tam gaz ilerleyebiliyorsunuz lakin araçtaki sürat sınırlayıcının arabanın en fazla 260 km/sa değerine çıkmasına müsaade veriyor. Buradaki değerli nokta, araba sürat sınırlayıcısının 260 km/sa sonuna dayandığı vakit şimdi 4. viteste kullanılıyor ve atılacak 2 vites daha kalıyor. Bu güce bakılırsa aracın 6. viteste 300 km/sa değerinden yukarılara çıkması işten bile gözükmüyor.  

Otomobilin ivmelenmesi ve bir anda hızlanabilmesi de muazzam. Sıfırdan 100 km/sa hıza 4,6 saniyede çıkabilen Bullitt, 100 km/sa hızından 200 km/sa hıza ise yaklaşık 11 saniyede çıkabiliyor. Hızlanması, gücü, tasarımı ve asabi duruşu ile resmen “Yolların Abisi” imajı yaratan Bullitt’in videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.  

Başa dön tuşu