Ford Mustang ile Ferrari F40’ı Bir Araya Getiren Konsept

80'ler, teknolojide büyük kırılmaların yaşandığı yıllardı ve otomobil tasarımlarından bilgisayarlara kadar geleceğe yönelik birçok atılım yapıldı. Ford Mustang ve Ferrari'nin 40. yıl dönümü için tasarlanan F40, 1979'da gelmiş olmasına rağmen 80'leri şekillendiren arabalar oldular.

Her iki araba de performans ve tasarım açısından hayli farklıydı ancak Abimelec Design, ikisini bir ortaya getirerek mükemmel bir konsept çalışmaya imza attı. Dizaynını F40xbody adıyla Facebook sayfasında paylaşan Abimelec Design, aslında birbiriyle uyumsuz olan arabaların nasıl uyumlu bir halde bir ortaya gelebileceğini gösteriyor.

Klasik Ferrari ve Ford modelleri, birbirine yakın uzunlukta ve ortalarında 30 santimetreden daha az bir fark var. Dizayncı, konseptinin temelini Mustang ile attı ve üzerine F40'ı inşa etti. Tavanı biraz daha indirdi, çamurlukları genişletti ve bir kanat ekledi. Ayrıyeten Ferrari F40'a benzeyen tekerlekler ve Rosso Corsa (marlboro kırmızısı) boya ile tasarımı süsledi.

Abimelec Design'a nazaran F40xbody'ye güç veren motor F40'ta yer alan V12 değil, Ford'un çift turboşarjlı 5.2 litrelik V8 motoru olmalı. Motor Amerikan olsa da, yerleşimi farklı tasarlandı. F40xbody, motoru ortasından gerisine yanlışsız uzanan bir üstün araba. Ayrıyeten farları, bir diğer Fordmodeli Thunderbird'den geliyor.

F40xbody'nin render imgeleri, adeta Ford'un Ferrari'yi satın aldığı bir paralel kainattan gelmiş üzere görünüyor. Arabanın oranları oldukça gerçekçi ve dönemini âlâ yansıtıyor.

Başa dön tuşu