Dünyanın Arazi Odaklı İlk Süper Otomobili X-Road ile Tanışın

Eski yarış pilotu Bruno Laffite ve eşi Laetitia tarafından kurulan Kaliforniya merkezli Laffite şirketi, Dakar rallisinden fırlamış üzere görünen X-Road isimli yeni arazi aracını gün yüzüne çıkardı. Dünyanın birinci arazi odaklı harika arabası olarak lanse edilen araç, süspansiyon sistemi sayesinde SUV’lara taş çıkartan bir performans gösteriyor.

X-Road, elbette dünyanın birinci arazi aracı değil. Aslında Laffite de bunun aksini argüman etmiyor. Dizaynıyla Toyota’nın tanınan crossover modeli C-HR’ı andıran X-Road, daha çok süspansiyonlu bir üstün arabaya benziyor.

İşte dünyanın birinci arazi odaklı üstün otomobili

Muazzam bir güç ve harika bir performans vadeden arazi aracı, gücünü General Motors (GM) imzalı 6.2 litrelik LS3 V8 motorundan alıyor. Harika araba unvanını tam da bu yüzden hakeden X-Road, 476 beygir ile 730 beygir ortasında bir güç seçeneği sunuyor. Laffite’nin internet sitesine göre aracın ilerleyen vakitlerde elektrikli bir versiyonu da üretilecek.

Beş süratli sıralı şanzıman ve direksiyona monte edilmiş altı vitesli versiyonları bulunan bulunan X-Road, sırf iki kişiyi taşıyabiliyor. Geriden itişli olan otomobil, 43 cm'lik süspansiyon uzaklığı ile geliyor.

Laffite, 2020'nin sonlarında teslimatlara başlamayı planladığı X-Road’un 465.000 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip olacağını açıkladı. Elektrikli varyantın fiyat etiketi ise 545.000 dolardan başlayacak. Dünyanın her yerinden sipariş alacağını açıklayan Amerikalı şirket, üretimin şimdilik 30 adetle hudutlu tutulacağını belirtti. 

Başa dön tuşu