Ford Mustang Mach-E’nin Kapı Kolları Neden Bu Kadar Garip?

ABD merkezli araba devi Ford, kısa bir müddet evvel yeni elektrik motoruna sahip olan SUV'unu resmi olarak duyurdu. “Mustang Mach-E” olarak isimlendirilen bu SUV, Ford'un efsaneleşen modellerinden Mustang'in izlerini taşıyor. Araç, her ne kadar 2021 yılında piyasaya sürülecek olsa da Ford'un yeni SUV'u şimdiden araba tutkunlarını büyük bir heyecana sürüklemiş durumda.

Mach-E'nin baştan aşağı şık bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu aracın tahminen de en dikkat cazibeli yeri, kapı kolları. Zira Ford'un elektrik motorlu yeni SUV'unun çok farklı bir kapı kolu tasarımı bulunuyor. Dilerseniz birinci olarak bu kapı kollarının nasıl göründüğüne akabinde da bu kolların neden bu türlü ilginç bir dizayna sahip olduğuna yakından bakalım.

Son devirlerde piyasaya sürülen araçlar, hareketli kapı kollarına sahipler. Bunun nedeni ise araçların aerodinamik yapısını uygunlaştırmak. Belli bir hareket düzeneğine sahip olan kapı kolları, artık tüketiciler tarafından gereksinim duyulduğunda açılıyor araç hareket halindeyken gömülüyor. Böylece araçların hava akımı konusundaki çalışmalar çok daha uygun bir hale getiriliyor.

Ford mühendisleri de tıpkı başka araç üreticilerinin yaptığı üzere yeni kuşak bir kapı kolu kullandı. Lakin Ford Mustang Mach-E'nin kapısında rastgele bir kol yok. Mühendisler, bir tuş koymaya karar vermişler ve bu tuşa basıldığı vakit aracın kapısı açılıp dışarı hakikat çıkıyor. Bu tuşun çabucak altında da ziyadesiyle küçük olan bir sabit tutacak bulunuyor ve tüketiciler, bu tutacak yardımıyla aracın kapısını açıyorlar. Aracın art kapısında ise bu tutacak da yok.

Aracın bu değişik kapı kolları, birinci bakışta ziyadesiyle anlamsız, kıymetli ve karmaşık görünüyor olabilir. Ancak Mustang Mach-E'nin Baş Mühendisi Ron Heiser, durumun pek de o denli olmadığını söylüyor. Mevzuya ait açıklamalarda bulunan Heiser, yeni SUV'larının kapı kollarında rastgele bir karışıklığın olmadığını tabir ederek bu dizaynın altında aslında çok mantıklı nedenlerin yattığını söz etti.

Heisen, sabit bir kapı kullanmamalarının nedenini hem aerodinamiğe bağlıyor hem de bu dizaynın kendilerini özgürleştirdiğini söylüyor. Aslına bakacak olursak Heiser bu mevzuda haklı zira aracın kapısında klasik bir kapı kolunun olmaması, tasarımcıların daha rahat çalışabilmelerini sağlamış. Böylece aracın kapıları tam bir bütün içerisinde ve şık bir çıkıntıya sahip.

Fakat araçta bu tasarımda bir kapı kolunun kullanılmasının nedeni, yalnızca aerodinamik ve tasarımcıların işini kolaylaştırmak değil. Heiser, tüketicilerin de bu kapı kolları karşısında büyüleneceklerini çünkü aracın kapısının bir tuşla açılmasının Mustang Mach-E'nin gelecekten geldiğinin bir göstergesi olduğunu tabir ediyor. Heiser'e nazaran yeni kapı kolları, tüketicilere daha modern bir araba tecrübesi sunacak.

Kapı kollarındaki bu yeni tasarım, tüketicilerin şimdi içine sinmiş durumda değil. Zira bilhassa kış şartlarının ağır geçtiği bölgelerde yaşayan beşerler, kapı kollarının donabileceğini düşünüyorlar ve münasebetiyle da bu sistemlere güvenmiyorlar. Lakin Heiser, durumun bu türlü olmadığını söz ederek elektrikli sistemlerde donma üzere bir sorun yaşanmayacağını söylüyor. Bu açıklama, misal sistemleri kullanan öbür üreticilerle de tutarlılık gösteriyor.

Haberimizin birinci kısımlarında sizlere, bu aracın art kapısında rastgele bir tutacağın olmadığından bahsetmiştik. Heiser bu bahiste, art kapıların daha çok küçük çocuklar tarafından kullanıldığını ve bu yüzden de tutacağın gereksiz görüldüğünü söylüyor. Fakat şirket, elbette bu duruma bir tahlil bulmuş. Kapının iç kısmında uzunluklu boyunca uzanan bir bölüm bulunuyor ve bu kısım, kapının açılabilmesini sağlıyor.

Görünen o ki Ford Mustang Mach-E, ilerleyen periyotlarda de isminden sıkça kelam ettirecek ve piyasaya sürülmesiyle birlikte kendine hayran bırakacak. Bakalım önümüzdeki günler, Ford'un yeni elektrik motorlu SUV'unun hangi özelliklerini ortaya çıkaracak?

Başa dön tuşu