Porsche’nin 3 Farklı Mod İçeren Koltuk Patenti Ortaya Çıktı

Günümüzde büyük uğraşlar sarf edilen otonom araç sanayisinde Porsche üzere büyük üreticiler bile üzerlerinde olan baskıyı hissediyor. Hasebiyle Alman otomobil üreticisi de sürat kesmeden yeni gelişmelere ve otonom sürüşü geliştirecek yeni teknolojilere mesai harcamaya devam ediyor.

Porsche’nin bu bahisteki son eseri, otonom araçlar için patentini aldığı sürücü koltuğu. Alman üretici, bu koltuğun patentini bu ay aldı. Porsche Taycan MESKEN forum yöneticisi tarafından ortaya çıkarılan patent, 3 farklı modu bünyesinde barındırıyor. Bunlar; sürüş, çalışma ve rahatlama pozisyonu olarak belirtilmiş durumda.

Patenti alınan koltukta her durum düşünülmüş:

Koltukta bulunan her bir mod, aslında ismiyle kendini açıklıyor. Sürüş duruşu, şoförün pedallara ve direksiyona daha kolay bir biçimde ulaşmasını sağlıyor. Çalışma duruşu, sürücüyü dik konumda tutuyor ama direksiyonu ve pedalları uzaklaştırıyor. Böylece şoföre çalışmak için alan açılıyor. Üçüncü mod olan rahatlama duruşu ise uçaklarda gördüğümüz Business Class koltuklarına benziyor. Bu mod, direksiyonu ve pedalları daha da uzaklaştırıyor ve ayaklar için alan açıyor. Ayrıyeten uzun sürüşler için sürücüyü yatay pozisyona getiriyor.

Gördüğümüz patent, Porsche’nin gelecek planlarını yansıtan tek işaret değil. Porsche ve Boeing, Aurora Flight Sciences ismi altında uçan taksiler geliştirmek üzere muahede yaptı. Bu muahedenin sonucu olacak eserler, bir nevi dikey iniş kalkış yapabilen yolcu drone'ları olacak.

Başa dön tuşu