Ford’un Mustang EV’i Tanıtması Zaman Meselesi

Elektrik gücüyle çalışan bir Ford Mustang hayali, gerçek olmaktan çok da uzak olmayabilir. Aslına bakacak olursak Ford, geçmişte Webasto ile iş birliği yaparak tamamı elektrik gücüyle çalışan Pony sınıfında bir aracın prototip modelini üretmişti. Üretilen bu otomobil, SEMA 2019’da standa çıkarılan 900 beygirli Mustang Lithium KONUT Concept aracıydı.  

Fakat Ford’un elektrik gücüyle çalışan yeni Mustang’lere olan yaklaşımı, epey ilgi çeken ve güçlü bir imaj çizen MESKEN aracıyla bir ilişki taşımıyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Mustang Mach-E aracının ardındaki baş mühendis olan Ron Heiser’dan gelen açıklamalara nazaran; Mach-E’den sonra artık Mustang EV’nin de otomobil tutkunlarıyla buluşması an sıkıntısı olabilir.  

Heiser, ayrıyeten yaptığı açıklamalarda; gelmesi dört gözle beklenen yeni araç ile ilgili birkaç bilgi daha paylaştı.

Heiser, Mach-E’nin yer aldığı platformun Blue Oval’in yeni MESKEN mühendisliğine dayandığından bahsetti. Heiser, EV’nin yer aldığı bu yeni platformun epey geniş bir yelpazeye sahip olduğundan ve otomobil üzerinde yapılacak donanımla ilgili tercih ve seçeneklerinin hayli fazla olduğundan bahsetti.

Mustang EV’nin hala bir mümkünlük olduğuna dikkat çeken Heiser, aracın üretilip kullanıcıyla buluşmasının hangi tarihte olacağının rastgele bir mutlaklık taşımadığından bahsetti. Heiser, Mustang EV’nin üretimi hakkında sahip olduğu bu öngörülerin, dünyadaki mevcut durumun otomobil piyasasını eninde sonunda EV araçlara yönlendireceği fikrine dayandığını söylüyor.

Peki, gelecekte kullanıcılarla buluşması beklenen yeni Mustang KONUT, kudretli Mustang Lithium Concept ile uzunluk ölçüşebilecek mi?

Heiser, bu mevzuya dair rastgele bir açıklamada bulunmadı. Ama şayet Ford bu başarıyı KONUT odaklı olmayan bir platformda başarabiliyorsa, Blue Oval platformunun da bu muvaffakiyete rahatlıkla ulaşacağını söylemek epeyce yerinde olur.

Yeni jenerasyon Ford Mustang otomobillerin 2021’e kadar kullanıcıyla buluşması bekleniyor. Ayrıyeten söylentiler, bu yeni araçların arttan çekişli ve AWD model seçeneklerine de sahip olacağı tarafında. Hibrit Mustang de ayrıyeten konuşmalar ortasında yer alıyor.  

Başa dön tuşu