Geleceği bugünden yaşatan Ford, en yeni elektrikli araçlarını Dijital Autoshow’da görücüye çıkardı

Ford, bu yıl pandemi şartları nedeniyle 14-26 Eylül tarihleri ortasında birinci sefer dijital olarak gerçekleşecek, “Autoshow: 2021 Mobility” fuarında en yeni elektrikli ve hibrit modellerini görücüye çıkardı. Bugün ve gelecek ortasındaki farkı kapatarak, geleceği bugünden yaşatmayı amaçlayan marka, ikonik modellerinin en yeni elektrikli versiyonlarının da birinci kere Türkiye’de yer aldığı 10 araç ile Dijital Autoshow’da araba severlere sıra dışı bir tecrübe yaratıyor.

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, aktiflikle ilgili “Bugün Autoshow’da sunduğumuz araçlarımız, daha sürdürülebilir motor teknolojilerine, otonom ve kontaklı özelliklere sahip, Ford’un gelecek vizyonunu yansıtan modeller. Geleceği, Ford teknolojileri ile ‘gerçeğe’ dönüştürürken, bu heyecan verici dönüşümü herkese deneyimletmek, Ford’un en yeni modellerini, yeni kuşak teknolojileri ve ‘geleceği’ müşterilerimizle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

‘Geleceği Bugünden Yaşa’söylemiyle otomotiv dalında yeni bir periyodun kapılarını aralayan Ford, geleceğin teknolojileri ile donatılan en yeni arabalarını, bu yıl 14-26 Eylül tarihleri ortasında, birinci kere dijital olarak gerçekleştirilen “Autoshow 2021 Mobility” fuarında sergiliyor.

Ford için yeni bir elektrikli devrin başlangıcını sembolize eden, yesyeni ve büsbütün elektrikli Mustang Mach-E, ticari işletmeler ve filo müşterileri için heyecan verici bir seyahatin başlangıcı, tam elektrikli birinci Transit olan E-Transit‘in yanı sıra retro tarzı, etkileyici arazi yetenekleri ile dünya çapında ses getiren Ford Bronco üzere modeller aktiflikte araba severlerin beğenisine sunuluyor. İleri sürüş takviye teknolojileri, Sync4 irtibat ve cümbüş sistemi üzere en yeni teknolojilere sahip araçlarını birinci sefer görücüye çıkaran Ford, ayrıyeten SUV&Crossover segmentinin öncü modelleri Kuga ST-Line, Puma ST-Line, Ecosport ST-Line’ın yanı sıra Focus 4K Titanium, Ranger Wildtrak ve Ranger Raptor da Dijital Autoshow’da sergiliyor.

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, aktiflikle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“Otomotivde gelecek ve gerçek ortasındaki boşluk kapanırken, Ford olarak geleceği bugünden yaşamaya yönlendiren teknolojiler ile gelecekle gerçeği buluşturuyoruz. Bugün dijital Autoshow’da sunduğumuz araçlarımız, daha sürdürülebilir motor teknolojilerine, otonom ve irtibatlı özelliklere sahip, Ford’un gelecek vizyonunu yansıtan modeller. En ileri teknolojilere sahip araçlarımızı, elektrifikasyonda öncü modellerimizi ve geleceğe dair heyecan duyduğumuz en yeni teknolojileri, araba tutkunlarının beğenisine sunuyoruz. İkonik Mustang’in birinci yesyeni ve büsbütün elektrikli, 335 ile 600km ortası menzil imkanı sunan versiyonu Mustang Mach-E, bu dönüşümün en kıymetli göstergesi niteliğinde. Başka yandan Türkiye’de üretilecek, birinci tam elektrikli Transit olma özelliğini taşıyan E-Transit, etkileyici arazi kabiliyeti ile yepisyeni Ford Bronco ile mobilite ve elektrifikasyonun öncü rol oynadığı bu yeni dünyanın kapılarını aralıyoruz. Geleceği, Ford teknolojileri ile ‘Gerçeğe’ dönüştürürken, bu heyecan verici dönüşümü herkese deneyimletmek, Ford’un en yeni modellerini, yeni jenerasyon teknolojileri ve ‘geleceği’ müşterilerimizle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Yeni bir elektrikli periyodun başlangıcı, Ford’un birinci tam elektrikli SUV’u: Mustang Mach-E

Gelecek yılın son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması planlanan Mustang Mach-E, ikonik Ford Mustang ruhuna sahip elektrikli bir SUV olarak dikkatleri üzerine çekiyor. “Car and Driver” tarafından ‘2021 – Yılın Elektrikli Aracı’ seçilen Mach-E, 67-88kwh batarya ve 198-216kw elektrik motoru seçenekleriyle 335 ile 600 km ortası menzil imkanı sunuyor. Ayrıyeten süratli şarj ile 45 dakika içerisinde 80 şarja ulaşılabiliyor. Aracın 0-100km/h hızlanma müddeti GT serisinde yalnızca 3.7 saniye.

Sürüş konforunun ön plana çıkarıldığı Mach-E, “Ford Co-Pilot 360” ile sürüş tecrübesi hiç olmadığı kadar konforlu hale getirildi. Geliştirilmiş Adaptif Sürat Denetim Sistemi, Dur-Kalk işlevi, Şerit Takip Sistemi Trafik Levha Tanıma Sistemi üzere teknolojilerin yanı sıra 360 derece kamera, Etkin Park Sistemi, anahtarsız giriş ve çalıştırma üzere sürüş tecrübesini eşsiz hale getirecek birçok özellik bulunuyor. Ford’un birinci kere Mach-E ile sunduğu dikey yerleştirilmiş 15.5″ dokunmatik bilgi ve cümbüş ekranı, yesyeni SYNC4 bilgi cümbüş sistemi ile birlikte yer alıyor. Bunlara ek olarak birinci kez Mach-E’de sunulacak özelliklerden birisi de tek pedaldan sürüş seçeneği. Bu özellik sayesinde şoförler, aracın hızlanıp yavaşlamasını tek pedal üzerinden yönetebilecek ve bilhassa dur-kalk trafikte sürüş konforunun keyfini çıkarabilecekler.

Ticari işletmeler ve filo müşterileri için heyecan verici bir seyahatin başlangıcı: Tam elektrikli E-Transit

Dünyanın en çok tercih edilen hafif ticari aracı olma özelliğine sahip Transit’in birinci tam elektrikli versiyonu E-Transit, segmentinin en güçlü elektrik motoruyla geliyor. Mustang Mach-E’de kullanılan 67kwh batarya ve 198kw elektrik motoru ile 269PS güç ve 310 km menzil sunan E-Transit, DC süratli şarj ile de 34 dakika içinde yüzde 80 doluluk oranına ulaşıyor. Van, Kamyonet ve Çift kabin van gövde seçeneklerinde çeşitli uzunluk ve tavan yükseklikleri ile müşterilerin gereksinimlerine cevap veren 25 farklı konfigürasyon ile sunulacak E-Transit’te, kargo alanının yükleme iç hacminin korunması hedefiyle batarya aracın altına konumlandırıldı. Bu sayede müşteriler, elektrikli bir Transit kullanırken yükleme alanı kaybı yaşamıyor.

Ford’un hafif ticari araçlarda birinci sefer sunduğu “Pro Power on Board” yani ‘mobil güç ünitesi’ özelliği E-Transit’i 2.3 kw’a kadar bir taşınabilir jeneratöre dönüştürüyor. Böylelikle müşterilerin iş yerlerinde araç gereçlerini kullanmaya devam etmelerine ve onları şarj etmelerine yardımcı oluyor. Ayrıyeten ticari segmentte sunulan en büyük ekran olan 12″ dokunmatik ekranı, E-Transit’te yeni SYNC4 özellikleri ile müşterilerin beğenisine sunuluyor. Bunlara ek olarak E- Transit’te döner vites konsolu, anahtarsız çalıştırma ve elektronik park freni özellikleri sayesinde sürüş tecrübesi daha konforlu ve keyifli bir hale geliyor. Türkiye’de üretilen E-Transit’in 2022 yılının ikinci yarısında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

Arazi yetenekleri ile dünya çapında ses getiren yepisyeni Ford Bronco

Retro tarzı, etkileyici arazi yetenekleri ile dünya çapında ses getiren Ford Bronco’da Autoshow’da birinci defa görücüye çıkan araçlar ortasında dikkatleri kendine çekiyor. Etkileyici imgesi ve şık tasarım ayrıntıları ile Bronco, 4X4 çekiş sistemi, manuel ve otomatik şanzıman seçenekleriyle arazi yeteneklerinin yanı sıra kent gereksinimlerine karşılık verebilecek alternatiflere sahip bir SUV olarak öne çıkıyor.

Puma’da dizel motora yeni bir alternatif: Hibrit

Elektrikli araçlara geçiş sürecinin öncü teknolojilerinden olan hibrit seçeneği, Ford Puma’da yüksek performans sunan EcoBoost motor ve birinci kere 7 ileri otomatik şanzıman ile birlikte, Dijital Autoshow ile müşterilerimizin beğenisine sunulacak. Böylelikle, dizel motor seçeneğine güçlü bir alternatif olarak, hibrit teknolojisiyle 7-10’a varan yakıt tasarrufu sunulacak. Puma’nın iç dizaynında ise 12.3″ dijital gösterge paneli ve gelişmiş 8″ dokunmatik ekran ile SYNC 3 bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Ayrıyeten sürüş konforu ve güvenlikten ödün vermeyen Puma, çarpışma tedbire yardımcısı, adaptif sürat denetim sistemi ve gelişmiş otomatik park üzere öncü teknolojilerine sahip bulunuyor. ST-Line donanım ile sunulan hibrit seçeneği, Puma’nın çarpıcı tasarımı ST-Line tasarım ayrıntıları ile birleşiyor. Kesimli deri döşeme tasarım, LED farlar, kablosuz şarj ünitesi, B&O ses sitemi üzere donanımlar, tarz sahibi dikkat çekmeyi seven ve en uyguna sahip olmak isteyen müşterilerimizin beğenisine sunuluyor.

Sergilenen araçlar ortasında ayrıyeten, Ford SUV ailesinin amiral gemisi Kuga’nın ST-Line versiyonu da yer alıyor. Çarpıcı tasarımı, verimli ve çevreci motor seçenekleri, rafine ve ergonomik iç dizaynı ve ileri teknolojileri ile Kuga araba severlerin bir SUV’den beklediklerinin çok daha fazlasını sunuyor. Kuga, şık ve güçlü formuyla C-SUV segmentindeki ayırt edici görünümünü sürüş konforuyla birleştirerek sizin ve ailenizin güvenliğini sağlamaya devam ediyor. 2. Düzey otonom sürüş düzeyine sahip olan Kuga, şeritte kalma ve adaptif sürat denetimi aracılığıyla güvenliği sağlayarak keyifli sürüş tecrübesini kullanıcılara yaşatıyor.

Standartlara meydan okuyan Ranger Wildtrak ve Ranger Raptor

Autoshow’da sergilenen araçlar ortasında Ford’un pick-up ailesinin en yeni üyeleri Ranger Wildtrak ve Ranger Raptor da yer alıyor. Segmentindeki eşsiz özelliklerle çıtayı güzelce yükselten Ford Ranger Raptor ve Ranger Wildtrak yenilenen motoruyla yüksek performans ve üstün yakıt verimliliğini bir ortada sunuyor. 213 PS gücünde çift turbolu versiyonuda bulunurken yeni 10 ilerivitesli otomatik şanzımanı ile bu sınıfta bir birinci olmasıyla dikkat çekiyor. Ford’un efsanevi Ford F150 Raptor’dan ilham alarak geliştirdiği, 500 Nm tork üreten yüksek performanslı yeni pick-up modeli Ranger Raptor, Autoshow’da Ford Performance ruhunu sonuna kadar yansıtıyor. Ranger Raptor, 9 farklı Seçilebilir Sürüş Modları (Baja / Spor / Çim / Çakıl / Kar / Çamur / Kum / Kaya / Normal) ile sonları yine belirliyor. Performans tipi 2,5’’ Fox Racing süspansiyonların yanı sıra, 8 tarafa elektrikli ayarlanabilen bel dayanaklı Ranger Raptor şoför koltuğu da sürüş tecrübesini daha konforlu hale getiriyor.

Avrupa’nın en çok satan pick-up’ı unvanına sahip Ranger ise Ranger 4×4 Wildtrak versiyonu ile Ranger Raptor’da da sunulan 213PS güç ve 500Nm tork bedeli sunan motoru ve 10 ileri otomatik şanzumanıyla daha güçlü, verimli ve akıllı özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni Ranger Wildtrak, mümkün çarpışmaları önleyen yahut tesirlerini azaltan Yaya Algılama Özelliğine Sahip ‘Çarpışma Tedbire Yardımcısı’ ve ‘Akıllı Sürat Sistemleri (ISA)’ ve ‘Otonom Acil Frenleme (AEBS)’ teknolojileriyle yollara çıkan sınıfının birinci modeli olarak Dijital Autoshow’da müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Tamamen Türkiye’de müşterilere özel olarak tasarlandı: Focus 4K Titanium

Ford’un sergilediği bir öteki araç olan Focus 4K Titanium, büsbütün Türkiye’ye özel, Türkiye’deki müşterilerin beklentileri odağa alınarak geliştirildi. Anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliğine sahip, seçilebilir sürüş modları, karartılmış arka camlar ve ikincil çarpışma freni, Focus 4K Titanium’un beğenilen konfor ve güvenlik özellikleri ortasında bulunuyor. Mümkün çarpışma anında gövde dayanıklılık performansını güzelleştirmiş olan Focus, hem daha geniş iç alan hem de artan bagaj hacimleri ile eşsiz bir tecrübe sunuyor. Ford Co-Pilot 360 teknolojisi sayesinde 2. düzey otonom sürüş tecrübesine imkan tanıyan araç, Geliştirilmiş Adaptif Sürat Denetim Sistemi, Dur& Kalk (Stop&Go), Çarpışma Tedbire Yardımcısı (Yaya ve Bisikletli algılama özelliği ile), Acil Durum Hareket Dayanak Sistemi, Park Paketi, Kör Nokta İhtar Sistemi ve Çapraz Trafik Uyarısı, Etkin Park Asistanı ve Focus ile birinci sefer sunulan tam otomatik park özellikleri ile sürüş keyfini ve güvenliği azamiye taşıyor. Açılabilir Panoramik Cam Tavan, B&O Müzik Sistemi ve SYNC3 bilgi ve cümbüş sistemi ile seyahatlerin her anını bir keyfe dönüştürüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu