Yerli Otomobilin Tasarımını Yapan Şirket Belli Oldu

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği yerli otomobilin tanıtımına sayılı günler kaldı. Aracın ön gösterimi önümüzdeki günlerde Gebze Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın test sürüşü yapacağı tanıtım toplantısının 14 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirileceği konuşuluyor.

Alınan bilgilere nazaran SUV olarak piyasaya sürülecek birinci yerli aracın dizaynını dünyaca ünlü İtalyan şirket Pininfarina yaptı. Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, proje ile ilgili çabucak hemen her açıklamasında alanında dünyanın en güzelleri ile çalışmayı tercih ettiklerini vurguluyordu. TOGG, tasarım konusunda da dünyanın en düzgünlerinden birini seçme kararı aldı.

Yerli arabanın dizaynını, Ferrari ve Lamborghini dizaynlarıyla ünlü şirket yapacak

1930'da kurulan şirket, ününü Ferrari ve Lamborghini dizaynları ile kazansa da Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Cadillac, Volvo ve Peugeot üzere çok sayıda markaya dizaynlar yapıyor. Ayrıyeten kendi yerli arabasının hazırlıklarını yapan Vietnam’ın da dizaynda tercihi Pininfarina olmuştu. Geçtiğimiz yıl yapılan mutabakatla, Vietnamlı otomotiv üreticisi VinFast, biri sedan başkası SUV olmak üzere iki yeni araç geliştirmek üzere Pininfarina ile kontrat imzalamıştı.

Yerli arabanın üretimi 2022'de başlayacak

Yerli arabanın ön gösterimi önümüzdeki günlerde Gebze Bilişim Vadisi'nde yapılacak. Tanıtım toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iştirakiyle gerçekleşecek. Otomobili test edecek olan Erdoğan'ın test sürüşünü Osmangazi Köprüsü üzerinden yapacak.

Yerli arabanın üretimi 2022 yılında başlayacak ve piyasaya sürüldüğünde Avrupa'da klasik olmayan bir üretici tarafından üretilmiş birinci elektrikli SUV olacak. Birinci araç C-SUV segmentinde olacak ve 2030 yılına kadar toplam 5 model ve 3 yükseltme yapılacak. İsim ve markayla ilgili çalışmalar ise devam ediyor.

Başa dön tuşu