Gelecekteki Otomobillerde Bulunacak 7 İlgi Çekici Özellik

Teknoloji, günümüzde süratle gelişim ve değişim gösteriyor. Bu durum doğal olarak birçok şeyin gelişimine de yansıyor. Vakitle gelişen teknoloji, otomotiv kesiminde de tesirini yüksek oranda gösteriyor.

Henüz herkesin aklına yer etmiş uçan otomobillere ulaşmak için çok erken olsa da arabalara getirilen ve üzerinde çalışılan 7 ilgi alımlı özelliği sizler için listeledik. Gelin bu özellikleri yakından inceleyelim.

1. Otonom arabalar:

Bir arabaya kendi kendini sürme yetkisini vermek, biraz göz korkutucu olabilir çünkü ufak yanılgıların bile büyük sonuçlara yol açabileceği trafikte yapay zekâya güvenmek biraz risk almak üzere gözüküyor. Alışılmış araba üreticileri de kusursuz otonom araçlar üretmek için çalışıyor. BMW, Audi, Ford ve Honda üzere büyük araba üreticileri, kusursuz bir otonom araç tecrübesi elde edebilmek için mesai harcamaya devam ediyor.

2. Güneş güçlü araba:

Kullandığımız arabalar, çoklukla ya dizel yakıt ya da benzin kullanıyor. Gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza elektrikli arabaların girmesiyle birlikte birtakım araba üreticileri, daha farklı bir yakıtla çalışan arabalar üretmeyi akıllarına koydu ve bu sefer kullanılacak yakıt Güneş gücüydü. Güneş güçlü birinci araba, Hollandalı teşebbüsçü şirket Lightyear'ın ürettiği The Lightyear One.

3. Kaza önleyici hava yastıkları:

Otomobillerdeki hava yastıkları sert bir çarpışma anında aracın içinde bulunanlar mümkün olan en az hasarı alsın diye üretiliyor. Kaza önleyici hava yastıklarındaki fikir ise otomobil kaza olacağını anladığı vakit, arabanın dışarısına yerleştirilen hava yastıklarını patlatmak ve bu halde arabalar ortasındaki çarpışmanın şiddetini değerli biçimde düşürmek üzerine konseyi.

4. Otomobiller ortası irtibat (V2V):

V2V olarak da bilinen otomobiller ortası iletişim özelliği, tıpkı kablosuz ilişki dalgaları ortasında olan araçların yapılan hareketleri birbirlerine aktarması fikrine dayanıyor. Bu özelliğin frenleme ve yön verme atılımlarını düzgünleştirmeye yönelik olarak kullanılması planlanıyor.

5. Parmak izi tarayıcılı kapı kilitleri:

Günümüzde akıllı telefonlarımızdan ziyadesiyle aşina olduğumuz parmak izi tarayıcılar gelecekte arabamızın kapı kilidini açabilmemiz için de kullanılır hâle gelecek. Günümüzde birtakım uygulamaları olduğunu da hatırlatalım.

6. Park dayanağı:

Günümüzde birden fazla araba kullanıcısının yaşadığı en büyük zorluk tahminen de park etmek olabilir. Araba üreticileri, bu işin üstesinden gelmek için sorumluluğu arabalara vermeyi planlıyor. Kimi araba üreticileri, sayılı araba modeline bu özelliği koyuyor lakin gelecekte bu süreç, kusursuz bir halde birden fazla araba modelinde kullanılabilir hâle getirilecek.

7. Kalkış denetimi:

Yazımızın bu kısmı; sürat, adrenalin ve spor otomobilleri seven okurlarımızın daha çok ilgisini çekecektir. Kalkış denetimi ismi verilen bu özellik, aracın mümkün olan en yüksek güç ve en yüksek tutuş ile kaldırılması manasına geliyor. Bu özelliği gelecekteki araçlarda otomatik bir özellik olabilir ve bu halde tüm araçlar süratli bir formda kalkış yapabilir.

Otomotiv endüstrisinde gelecekte kullanılacak özellikleri listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Siz de listemizdeki en beğendiğiniz özelliği yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Arabalar hakkındaki paylaşımlarımıza önümüzdeki günlerde devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın.

Başa dön tuşu