Volkswagen’in Türkiye’ye Yapacağı Yatırım Miktarı Belli Oldu

Alman araba devi Volkswagen, uzun vakittir Doğu Avrupa'da bir fabrika kurmak istediğini söylüyordu. Adaylar ortasında ise Bulgaristan ve Türkiye vardı. Alman araba devi, geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu bir açıklamayla tercihini Türkiye'den yana kullandığını resmen ilan etti.

Geçtiğimiz hafta ise Volkswagen'in, Türkiye'deki tesisini nereye kuracağı açıklandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamalara nazaran Volkswagen'in Türkiye'deki tesisi Manisa'da kurulacak ve bölge hakına en az 4.000 kişilik istihdam kaynağı oluşturacak. Şimdiyse Volkswagen'in, Türkiye'ye yapacağı yatırımın ölçüsü belirli oldu.

Konuyla ilgili olarak Alman basınının sorularını yanıtlayan Volkswagen'in üretimden sorumlu İdare Heyeti Üyesi Andreas Tostmann, Türk yetkililerle görüşmelerin sona ermek üzere olduğunu, görüşmelerin en fazla iki hafta içerisinde sona ereceğini söyledi. Yapılacak görüşmelerin tamamlanmasıyla birlikte Volkswagen, Türkiye'deki tesisinin kuruluş işlemlerine başlayacak.

Alman araba devine yakın kaynaklar tarafından yapılan açıklamalara nazaran ise Volkswagen'in Türkiye'de tesis kurmak için yapacağı yatırımın ölçüsü, 1 milyar eurodan daha fazla olacak. Lakin bu astronomik yatırımın tam olarak ne kadar olacağı şu an için ön görülemiyor.

Aynı kaynaklar tarafından yapılan bir başka açıklama ise Volkswagen'in Türkiye'deki tesisinde nelerin yapılacağıyla ilgiliydi. Buna nazaran Volkswagen, Türkiye'deki tesislerini tamamladıktan sonra doğu Avrupa için Passat ve Skoda Superb üzere modellerin üretimini sürdürecek. Volkswagen'in Türkiye'de üreteceği araba sayısının yıllık 300 bin olması bekleniyor. 

Volkswagen'in Türkiye'de açacağı tesisle ilgili hala pek çok bilinmez yer alıyor lakin şu bir gerçek ki Alman araba devi Volkswagen, 1 milyar eurodan daha fazla bir yatırım yapacak ve Türkiye'de araba üretmeye başlayacak. Ayrıyeten Volkswagen'in Türkiye'ye kuracağı tesisin inşaat süreçlerinin 2020 yılının sonunda başlayacak. 2022 yılına gelindiğinde ise Alman araba devi, Türkiye'deki tesisini çalıştırmaya başlayacak.

Başa dön tuşu