GM, Araçlarına Apple CarPlay ve Android Auto Eklemeyecek!

General Motors, yeni elektrikli araçlarında Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerine yer vermeme kararı aldı. Bunun nedeni ise otomobillere Google tarafından geliştirilen yeni bilgi-eğlence sistemlerinin eklenecek olması.

ABD merkezli otomobil devi General Motors’un, gelecekte çıkacak elektrikli araçlarında oldukça tartışmalı bir adım atacağı ortaya çıktı. İlk olarak Reuters tarafından paylaşılan bir rapora göre şirket, artık otomobillerinde Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerine yer vermeyecek.

Gelen bilgilere göre bu hamle, 2024 model Chevrolet Blazer EV ile başlayacak. Şirket, içten yanmalı araçlarında ise Apple CarPlay ve Android Auto desteğini sürdürecek. Apple CarPlay ve Android Auto’nun, kullanıcılara akıllı telefonlarını araçlarındaki ekranlara yansıtmasını ve uygulamaları kullanmasını sağladığını belirtelim.

GM, Google tarafından geliştirilen bir bilgi-eğlence sistemini araçlarına koymak için böyle yapacak

GM, bu hamlesini Google tarafından geliştirilmiş yeni bilgi-eğlence sistemlerine geçmek amacıyla yaparken, bu sistemlerin elektrikli araçlara yerleşik olarak geleceğini söylüyor. Dev şirket, yeni sistemlerle birlikte, Google Haritalar, Google Asistan, Spotify gibi birçok uygulamanın da araçlarda hazır geleceğini de ekliyor.

Bunların yanı sıra böyle bir adımın, otomobil devine elektrikli araçları kullanan müşteriler hakkında daha fazla veri sağlayacağını da belirtmek gerek. Bu şekilde müşterilerin araçlardaki deneyimlerini artırmak istediğini söyleyen şirket, böylece sürüş, şarj, navigasyon gibi konularda daha fazla veri alabilecek. Örnek verecek olursak, GM’e göre, bir elektrikli araç sahibi navigasyonunu bir şarj istasyonuna ayarladığında, sistem bataryayı daha hızlı olması için şarj etmeye başlayabilir.

Öte yandan yeni bilgi-eğlence sistemleri yoluyla ücretli abonelik sistemlerinin getirilmesi de amaçlanıyor olabilir. Ne de olsa son zamanlarda birçok otomobil devi, bu tarz hamleler yaparak araç satmanın dışında farklı yollardan da gelir elde etmeye çalışıyordu.

Kelimelerin Kifayetsiz Kaldığı Süper Spor Otomobil Yollarda: Karşınızda 2024 Lamborghini Revuelto! [Video]

Chevrolet, GMC, Cadillac gibi markaları bünyesinde bulunduran GM’in, telefonlar için bağlantıları tamamen kesmeyeceğini de söyleyelim. Elektrikli araç kullanıcıları, Bluetooth aracılığıyla bağlanarak müzik dinleme, arama yapma ve sesli mesaj gibi işlevleri yerine getirmeye devam edebilecek.

Kaynak :
https://www.reuters.com/technology/gm-plans-phase-out-apple-carplay-evs-with-googles-help-2023-03-31/

Başa dön tuşu