GM Otomobillerde Otomatik Kararan Ön Cam İçin Patent Aldı

General Motors, otomobillerdeki ön camları akıllı hale getirecek bir patent aldı. Bu patent, artırılmış gerçeklik desteği ile ön camın sadece ışık gelen bölümlerinin karartılmasını sağlayan yeni bir teknoloji içeriyor. Bu sayede karşıdan gelen araçların farları ya da sürücünün yüzüne yüzüne vuran güneş, görüş netliğinin kaybolmasına neden olamıyor.

Otomotiv dünyasının köklü isimlerinden General Motors, sürüş deneyimini ve konforunu artıracak bir teknoloji için patent aldı. Geçtiğimiz günlerde ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) veritabanında listelenmeye başlayan patent, araçlardaki ön camları akıllı bir hale getiriyor.

Ehliyet sahibi okurlarımız bilir; yolculukların en zorlu kısımlarından bir tanesi görüştür. Karşıdan gelen aracın uzun farları açması veya Güneş’e karşı gidilmesi, görüşü ciddi anlamda olumsuz etkiler. İşte General Motors tarafından alınan yeni patent, artırılmış gerçeklik ile ön camı otomatik olarak karartan bir teknoloji içeriyor. Bu sayede sürücü için her zaman en iyi görüş deneyimi sunulmuş olacak.

Sadece ışığın geldiği bölge karartılacak!

karartmalı ön cam

General Motors’un yeni teknolojisi, araca eklenen bir dizi sensör ile çalışıyor. Söz konusu sensörler, ışın nereden geldiğini tespit ediyor ve buna göre de karartma uyguluyor. Bu sayede camın tamamı karartılmadan, sürücü için en iyi deneyim sunulmuş oluyor.

Patent

Yukarıdaki görselde, patentin nasıl çalışacağına dair bir örnek var. Daha iyi anlaşılması açısından açıklayalım. Önce sağdaki çizime bakın ve 60 numaralı bölgede bir ışık kaynağı olduğunu varsayın. Bu ışık kaynağı yol kenarında duran bir otomobil olsun. General Motors’un artırılmış gerçeklik destekli teknolojisi, ön camda 60 numaralı bölgeye denk gelen kısımda karartma yapacak. Böylece aracın ışığı, sürücünün gözünü rahatsız etmemiş olacak.

General Motors patent

Yukarıdaki görselde ise daha teknik detaylar var. Cam karartma teknolojisi, sürücünün başının üstüne yerleştirilen bir alanda kontrol mekanizmasına sahip olacak. Bu mekanizma cam ölçülerini belleğe alıp, doğru karartma alanı için hesaplama yapacak

Arabaların Arka Koltuğunun Ortasında Bulunan Bu Tümseğin Aslında Çok Önemli Bir Görevi Olduğunu Biliyor muydunuz?

General Motors’un patentlediği teknolojinin ne zaman gerçek bir ürün haline geleceği bilinmiyor. Ancak böylesi bir teknoloji, trafik kazalarını engelleyebilecek kadar önemli bir kullanıma sahip olabilir. Bu yüzden, akıllı ön camların birkaç yıl içerisinde resmen ortaya çıkması muhtemel…

Kaynak :
https://image-ppubs.uspto.gov/dirsearch-public/print/downloadPdf/11557234

Başa dön tuşu