Honda, Tam Otonom Elektrikli İş Aracını Tanıttı [Video]

Honda, özellikle de inşaat şirketlerinin işine yarayacak bir tam otonom araç üretti. Henüz prototip aşamada olan araç oldukça sevimli bir tasarıma sahip. Ancak bu sevimliliğin altında yüksek teknoloji ve büyük bir güç yatıyor.

Japon otomotiv devi Honda, düzenlediği bir etkinlikte endüstriyel amaçla ürettiği yeni tam otonom aracını tanıttı. “otonom iş aracı” olarak isimlendirilen elektrikli araç, oldukça sevimli bir tasarıma ve işlevsel özelliklere sahip. Gelin hep birlikte birkaç yıl sonra piyasaya sürülmesi planlanan bu araca yakından bakalım.

Honda’nın henüz prototip aşamada olan otonom iş aracı, fabrikalarda veya inşaat arazilerinde kullanılabiliyor. “Yatak” olarak isimlendirilen bir alana yüklerin yerleştirildiği otonom araç, sahip olduğu GPS sistemi sayesinde yükü bir yerden alıp başka bir yere bırakabiliyor. Araçtaki gelişmiş engel tanıma özelliği, aracın geçemeyeceği yerlerden kaçınmasına bu sayede de yükün sağlıklı bir şekilde nakliye edilmesine imkan tanıyor.

Karşınızda Honda’nın yeni otonom iş aracı!

Honda otonom iş aracı

Tamamen elektrikli yapıda olan otonom iş aracı, 900 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Tam yüklü haldeyken bile 10 saate kadar kullanım imkanı sunan araç, 16 km/s hız yapabiliyor. Otonom iş aracını kullanan ekipler, aracı dahili bir ekran ile mobil uygulama üzerinden yönlendirebiliyorlar. 

Honda

Honda Otonom İş Aracı’nın ne zaman piyasaya sürüleceği belli değil. Ancak şirket, bu aracın seri üretilen bir ürün hale gelmesi için çalışmaları sürdürüyor. Hatta şirket, Kuzey Amerika’nın en büyük inşaat fuarı CONEXPO-CON/AGG kapsamında bu aracı test etmek isteyen şirketler için arayışa geçti. Eğer bu sevimli araç şirketlerden de tam not alırsa Honda bu prototipi gerçek bir ürün haline getirebilir.

Amazon’un Direksiyonu ve Pedalı Olmayan Otonom Taksisi, Trafiğe Açık Yollara Çıktı

Honda’nın otonom aracı için yayınlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu