Rinspeed Metrosnap, CES 2020’de Görücüye Çıkacak

İsviçre merkezli otomotiv şirketi Rinspeed, önümüzdeki hafta Las Vegas’ta gerçekleşecek olan CES 2020 etkinliğinde yeni otonom arabasını tanıtmaya hazırlanıyor. Bu araba ile kesime yesyeni bir soluk getirecek olan Rinspeed, daha evvel de Snap ve Microsnap ismini verdiği konsept arabaları ile değiştirilebilir tasarımları gözler önüne sermişti. Şirket, bu sene Metrosnap ismini verdiği farklı bir model tanıtacak.

Rinspeed Metrosnap, daha evvel tanıtılan modeller üzere değiştirilebilir dizaynlarla gelecek. Kabin ve şasisi birbirinden farklı tasarlanan ve değiştirilebilir olan Rinspeed Metrosnap; Snap ve Microsnap konseptlerinin yenilenmiş versiyonu olarak karşımıza çıkacak. Rinspeed şirketinin işvereni Frank M. Rinderknecht, yeni tasarım hakkında “Seri üretim konusunda kritik adım, bu tasarım ile birlikte atıldı” açıklamasını yaptı.

Tek şarjla 130 kilometre yol yapabilecek:

Rinpeed’in Snap ailesinde bulunan tüm modellerdeki konsept, birden fazla kabini destekleyen bir şasi oluşturmak. Bu şasinin üzerine yerleştirilecek olan kabinin kullanıcının istek ve gereksinimlerine nazaran değiştirilebilir olması, arabası daha değişik bir hâle getiriyor. Bu fikir aslında yeni olmasa da Rinspeed, değiştirilebilir sistemini daha kolay, inançlı ve ucuz yapmak için belli patentlere sahip olduğunu belirtiyor.

57 Nm tork üretecek olan üç etaplı bir motora sahip Metrosnap, tek şarjla 130 kilometre yol yapabiliyor. Arabanın ardında bulunacak olan bu motor, Rinspeed Metrosnap’in saatte 85 kilometre azami sürate ulaşabilmesini sağlıyor. Metrosnap’in bataryaları, kabin ve şasi bölgesi olmak üzere ayrılıyor ve farklı başka şarj edilebiliyor. Hasebiyle düşük şarjda ilerleyen birisi bu bölmelerden birini değiştirip yoluna devam edebiliyor.

Başa dön tuşu