Hyundai, Elektrikli Çift Katlı Otobüsünü Yollara Sürdü

Otobüs, alt katta 11 üst katta 59 kişi olmak üzere 70 yolcuyu ağırlayabiliyor. Bu olağan otobüse nazaran 1,5 kat daha fazla bir yolcu kapasitesi demek. Ayrıyeten, otobüsler engelli yolcuları düşünülerek yapılmış. Yaklaşık 13 metre uzunluğunda ve dört metre yüksekliğinde olan otobüste 384 kWh su soğutmalı yüksek verimli polimer batarya bulunuyor. Bu batarya, tek şarjla azamî 300 km sürüş uzaklığı sunuyor. Tam bir bataryanın şarj olması ise 72 dakika sürüyor.

Batarya, elektrik kaybını en aza indirmek için ikinci akstaki diğer bir motorla birleştirilen 240 kW tekerlekli motor için elektrik sağlıyor. Ön dingil ile uyumlu formda tasarlanan art tekerlek direksiyon sistemi de otobüse yerleştirilmiştir. Hyundai, bunun direksiyon performansını optimize ettiğini ve olası otobüsün kent içinde hareket yapmasını kolaylaştırdığını söylüyor. Otobüste güvenlik için, otonom frenli araç dinamik denetimi (VDC), ileri çarpışma tedbire yardımı (FCA) ve şerit takip sistemi (LKA) bulunuyor.

Hyundai’nin ticari araçlar ileri mühendislik grubu lideri ByoungWoo Hwang “Çift katlı elektrikli otobüs, etraf dostu trendler için optimize edilmiş etraf dostu bir araç. Bu, yalnızca hava kalitesini güzelleştirmekle kalmayacak, tıpkı vakitte daha fazla yolcu alarak trafik yoğunluğunu da hafifletecektir” dedi.  

Başa dön tuşu