Tek Şarjla 700 Kilometre Yol Gidebilen Araç: Vision EQS

Tesla Model 3'ün İngiltere’nin üçüncü en tanınan arabası olmasının açıklandığı tıpkı hafta Mercedes-Benz, Frankfurt Motor Show'da yüksek beklentiler yaratan ve elektrikli araç dalına damga vuracak olan elektrikli harika aracını kutusundan çıkardı.

Vision EQS ismi verilen prototip araç, genel çizgileriyle lüks bir sedana benzemenin yanı sıra şaşırtan bir far sistemiyle karşımıza çıktı. Lakin sessiz sedasız tanıtımı yapılan bu aracın en dikkat çeken istikameti bataryası oldu. Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP) kullanılarak yapılan laboratuvar testleri, Vision EQS'nin tek bir tam şarj ile 700 km yol gidebileceğini söylüyor.

The Vision EQS, tek şarj ile 700 km menzil gidebiliyor:

Bu menzil aralığı, Vision EQS’yi, bölümde yer alan en yakın karşılaştırılabilir alternatif elektrikli araçların çok ötesine koyuyor. Elektrikli araç diyince aklımıza gelen birinci isim olan Tesla’ya ilişkin Model S ve X, tam dolu batarya ile 595 km yol gidebiliyor. Ayrıyeten Vision EQS, bir şarj noktası bulmadan Porsche'nin 2020 model Taycan'ından 250 km daha uzağa gidebiliyor.

Mercedes, bu yol ömrünü hem akstaki elektrik motorlarına hem de aracın altına yerleştirilmiş 100 kilovat saatlik pil depolamasına bağladı. 350kW’a kadar süratli şarj sisteminin yer aldığı araç, argümanlara nazaran bu sayede 20 dakikada %80’e kadar şarj olabiliyor. Ayrıyeten 0’dan 100’e 4,5 saniyenin altında çıkabilen araçta 560 pounds bir tork kombinasyonu bulunuyor.

Modüler bir radar ve kamera sensör sistemi sayesinde yarı otonom olarak çalışabilen EQS, ışık sistemindeki holografik lensler yardımıyla da her ışının tam doğruluğunu tespit edebiliyor. Bu sayede EQS, gece sürüşü ve GPS’i yola aktarma üzere süreçleri rahatlıkla yaparak güvenliği en üst noktaya taşıyor.

The Vision EQS, hala konsept bir araç olarak anılıyor lakin prototipten çok daha fazlası üzere görünüyor. Mercedes-Benz, bu aracı önümüzdeki 20 yıl boyunca büsbütün karbon-nötr hale getirme taahhüdünde bulundu. Bu manada da EQS, elektronik araçların geleceği olarak görülüyor.

Başa dön tuşu