İlk Yerli Uçan Araba ‘Cezeri’ Teknofest’te Sergilendi

Bir yandan yerli araba için gelişmeler yaşanıp, tartışmalar tüm süratiyle devam ederken bir yandan da Teknofest kapsamında yerli uçan araba görücüye çıktı. Son yıllarda pek çok küresel havacılık şirketinin öne sürdüğü yaygın “uçan otomobil” tasarımı, yerli üretim Cezeri’de de kendisini hissettiriyor. 

Tıpkı bir drone üzere birbirinden bağımsız 4 küçük pervaneye sahip olan Cezeri, pervanelerin çabucak altındaki yolcu kabinini bu biçimde taşıyor. Baykar bünyesinde geliştirilen Cezeri üzerinde yalnızca son 9 aydır çalışma yürütülüyor. Bu nedenle kendisi bir en son sürüm değil, aslında bir prototip. Yani bu formda piyasaya sürülmeyecek.

Sadece 1 kişi taşıma kapasitesine sahip ve 1 saatten daha az müddet boyunca havada kalabiliyor:

Cezeri’yi geliştiren grubun proje yöneticisi Ozan Yağcı, aracın önümüzdeki yıllarda daha çok yolcu kapasitesine kavuşacağını da belirtti. Ayrıyeten “İlerleyen yıllarda bu aracı kent içi nakliyatta kullanılacak bir araç haline getirmeyi planlıyoruz” halinde konuşan Yağcı, uçan otomobil kesiminde yer alabileceklerinin sinyalini verdi. 

Cezeri’nin yolcu taşıma dışında kargo taşıma üzere vazifeleri de olacak. Lakin bunun için Yağcı’nın AA’ya açıklamalarından hareketle, daha gidilmesi gereken çok yolun olduğunu söyleyebiliriz. Yakın vakitte 1 saatlik uçuş kapasitesini aşmayı hedefleyen Baykar, Cezeri’nin uzun menziller için de tesirli olmasını istiyor.

İşte birinci yerli uçan otomobil Cezeri'nin manzaraları:

Başa dön tuşu