Aston Martin Valkyrie İlk Kez Yakından Görüntülendi (Video)

Aston Martin Valkyrie'nin üretimi önümüzdeki sene başlayacak lakin markanın hiper arabasından yeni imgeler gelmeye devam ediyor. Yalnızca 150 adet üretilen milyonlarca dolarlık arabanın ziyadesiyle gösterişli olduğu bir gerçek. Daha evvel Britanya Grand Prix'i öncesi Silverstone Pistinde sergilenen araba, ortaya çıkan yeni görüntüde çok daha yakından görüntülendi.

Video, böylesi bir aracın yollara çıkabilmesi için şart koşulan yasal hudutları nasıl zorladığını ve Valkyrie üzere bir otomobil geliştirmenin zorluklarını ortaya koyuyor. Araç adeta hiper otomobile dönüşmüş bir bilimsel deney ve gelişiminin önünde çok fazla mahzur var.

Otomobilin gelişimindeki odak noktalardan biri, aracın yere uyguladığı gücü öne çıkaran yüksek bastırma kuvveti. Öteki bir mahzur ise gerisinde yer alan kanadın tabanını ve plakasını birkaç yüz dereceye kadar ısıtabilen ve devlet tarafından verilen birtakım plakaları eritebilen egzozu. Bazı ülkelerde yeni arabaların kış lastiğine sahip olması gerekiyor ve Valkyrie için de bu durum geçerli.

Son olarak görüntü, arabanın iç kısmındaki algılama ve teşhis ekipmanlarını gösteriyor. Araç, Cosworth ile birlikte üretilen 6.5 litrelik, doğal soğutmalı V12 motora sahip ve 1000 beygirlik güç (746 kilovat) üretiyor.

Ayrıca hibrit elektrikli motorları, Valkyrie'nin toplam üretimini 1.160 beygir güce (865 kW) ve 900 Newton-metre torka kadar yükseltebiliyor. En yüksek güç 10,500 devire ulaşıyor. Üretilmesi planlanan 150 arabanın 25'i, Valkyrie AMR Pro modelleri olacak ve fiyatı, 3,2 milyon dolardan başlayacak.

Aston Martin Valkyrie'nin heyecan oluşturan tasarımı ve gücüne aşağıdaki görüntüden bakabilirsiniz

Başa dön tuşu