İran Hodro, Türkiye’ye Otomobil Üretim Fabrikası Kuruyor

Türkiye son birkaç aydır Alman araba devi Volkswagen'in kurmayı planladığı üretim tesisini konuşuyor. Bu yatırımla ilgili çalışmalar devam ederken artık, İran merkezli araba üreticisi olan bir şirket, Türkiye'ye üretim tesisi açma kararı aldı. Khodro Company (İran Hodro) olarak isimlendirilen bu şirketin Türkiye'deki fabrikası ise Van'a kurulacak.

İran hükümetinin, ülkedeki şirketlere yönelik yaptırımları, İranlı şirketlerin Türkiye'yi cazibe merkezi olarak görmesine neden oluyor. Geçtiğimiz devirlerde farklı kesimlerdeki İran şirketleri de tıpkı Khodro Company'nin aldığı üzere birtakım kararlar almış ve merkezlerini Türkiye'ye taşımışlardı. Lakin ilk defa İranlı bir araba üreticisi, Türkiye'ye fabrika kurma kararı almış durumda. 

İran Hodro'nun CEO'su Farshad Moqimi, geçtiğimiz devirlerde Türkiye'ye bir ziyaret düzenledi ve bu ziyaret kapsamında Van'ı ziyaret etti. Burada takımıyla birlikte kimi temaslarda bulunan Moqimi, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez ile toplantılar düzenledi. Şirket bu görüşmede, Van Organize Sanayi Bölgesi İdare Konseyi Lideri Mehmet Aslan, Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Necdet Takva ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim üzere isimlerle de görüşlerini paylaştı.

Konuya ait açıklamalarda bulunan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, şirket planlarının önemli olduğunu ve daha çok, minibüs ile kamyonet ürettiklerini aktardı. Bilmez, şirketin neden Van'ı tercih ettiği konusuna da değindi ve ana merkezlerinden uzaklaşmak istemedikleri için bu türlü bir karar aldıklarını söyledi. Valinin açıklamalarına nazaran İran Hodro, araç kesimlerini Türkiye, İran ve Kanada'da üretecek, akabinde da Van'daki tesiste birleştirecek. 

Şirketin verdiği son karar, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile yaptıkları görüşmenin akabinde duyuruldu. Van Organize Sanayi bölgesinde 50 hektarlık alan tesis edilen şirket, birinci etapta bin kadar personel istihdamı yapacak. Şirketin Türkiye'deki üretimine ne vakit başlayacağı ise şu an için bilinmiyor.

Başa dön tuşu