Otomobilde ÖTV düzenlemesi beklentileri karşılamadı

Sıfır otomobil dünyasında sular bir türlü durulmuyor. Bir gün kur kaynaklı fiyat zammıyla, bir gün yakıt fiyatlarındaki artışla, bir gün ise indirim beklentileriyle gündeme geliyor bu sektör. Ancak son zamanların en çok konuşulan gündem maddesi, kuşkusuz ÖTV matrah düzenlemesiydi.

Bizzat Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklama sonrası, büyük bir ilgiyle beklenmeye başlanan ÖTV matrah düzenlemesinin 1 Aralık tarihinde açıklanması bekleniyordu. Bununla birlikte Bakanlık, fiyatların artıp ÖTV düzenlemesini işlevsiz hale getirmemesi için, söz konusu düzenlemeyi beklenenden 1 hafta önce uygulamaya koydu.

Otomobilde ÖTV düzenlemesi beklentileri karşılamadı

Güncellenen matrah dilimlerine baktığımız zaman, 120.000-TL’lik birinci dilim matrahının 184.000-TL’ye çıktığını görüyoruz ki bunun anlamı, Bakanlık söz konusu dilimde %54’e yakın bir artış oranı uygulamış. Ancak bu orana rağmen yapılan hesaplamalara göre fiyatı 595.000-TL’nin üzerinde olan araçlar bu düzenlemeden etkilenmeyecek.

Bir diğer ifade ile düne kadar sıfır satış fiyatı 595.000-TL olan bir otomobil, bugün de aynı fiyattan satışa devam edecek çünkü söz konusu düzenlemenin gücü, en üst dilimde bulunan bu araçlar için yetersiz kaldı.

Öte yandan sektörün en uygun fiyatlı otomobilleri olarak bilinen Fiat Egea, Renault Clio, Hyundai i20 gibi modellerde indirim tutarının 30 bin ila 70 bin arasında değişeceği belirtiliyor.

Başa dön tuşu