Kanada’da Elektrikli İtfaiye Kamyonu Kullanıma Sunuluyor

Elektrikli araçlar hayatımıza gireli birkaç yıl oluyor. Elektrikli arabalar, elektrikli kamyonetler ve otobüsler kendilerine günlük kullanımda yer buluyor. Birinci sefer bir büsbütün elektrikli araç itfaiye tarafından kullanılmak üzere teslim alındı.

Rosenbauer America takımı, geliştirdikleri elektrikli kamyonet konseptini ABD’nin batı kuyusu boyunca tanıtıyordu. Firma, aracın Kanada turunda kullanılacağı birinci yer olarak Metro Vancouver’daki Kuzey Vancouver bölge itfaiyesini seçti. 

İtfaiye araçları üreticisi, elektrikli modellerde iddialı

Rosenbauer, ABD’nin değerli acil durum müdahale aracı üreticileri ortasında yer alıyor. Firma her yıl yaklaşık 800 adet itfaiye aracı üretiyor. Bu araçlara ek olarak, acil durumlarda kullanılabilen, esasen firmanın tanıtım gayesiyle kullandığı demo itfaiye kamyonları da bulunuyor. 

Bu elektrikli model de ABD’nin batı kıyısı boyunca çeşitli departmanları ziyaret etmişti. Rosenbauer ekibi artık de Kanada’da aracın teknik özelliklerini gösterdi. Kuzey Vancouver bölge itfaiyesinde yapılan aktiviteye öteki bölgelerden itfaiyeciler de dahil oldu. 

Aracın resmi olarak bölge itfaiyesinin envanterine eklenip eklenmeyeceği bilinmiyor olsa da elektrikli bir itfaiye aracı görmek, elektrikli araçların potansiyel gücü hakkında bilgi veriyor.

Elektrikli itfaiye kamyonu yıllar süren çalışmanın ürünü

Elektrikli itfaiye aracı konseptini birinci olarak 2017 yılında görmüştük. Firma o yıl tanıttığı konsept aracı daha da geliştirdi. Aracın batarya ömrü uzatıldı, böylelikle daha kullanışlı olması sağlandı. Aracın özel batarya teknolojisi de epey süratli şarj olabilmesini sağlayacak halde geliştirildi. Ayrıyeten akaryakıtlı jeneratöre olan muhtaçlık da ortadan kaldırılmış oldu.

İtfaiye aracı 8 kişilik bir takımı taşıyabiliyor. Rosenbauer, 2017 yılında yaptığı açıklamada aracın karbon salınımını azaltmakta yararlı olacağını söylerken, bu modellerin akaryakıtlı modellerle aşağı üst birebir fiyata satılacağını belirtti. 

Başa dön tuşu