Karlmann King, Neden Dünyanın En Pahalı SUV’u?

Dünyanın en kıymetli SUV'u unvanını dünya standartlarındaki başka lüks araçlardan alan Karlmann King, birinci sefer 2017 yılında Dubai Motor Show'da sergilendi. Fuarda, Bentley Bentayga ve Lamborghini üzere dünyanın en değerli SUV'ları bile onun gerisinde kaldı.

Yollarda göreceğiniz öteki tüm araçlardan farklı bir tasarım, müşteri tarafından seçilebilen özellikler ve kurşun geçirmez gövde üzere özellikler, Karlmann King'in neden dünyadaki en değerli SUV aracı olduğunu gösteriyor. Tüm bu özellikleri bir ortaya getiren devasa araç, 1,08 milyon dolardan başlayan ve 3,8 milyon dolara kadar uzanan yüksek bir fiyat etiketine sahip.

Çinli otomotiv şirket IAT tarafından tasarlanan ve 1.800'den fazla şahıstan oluşan Avrupa takımı tarafından inşa edilen Karlmann King benzersizliğini korumak için sadece 12 adet üretilecek. Tasarımcı Luciano D’Ambrosio'nun son yapıtı olan devasa SUV, Batmobil’den esinlenerek tasarlandı. Birinci bakışta garip görünse de asimetrik tasarım araca farklı bir karakter katıyor. Tuhaflık ve farklılık açısından Cybertruck'a rakip çıktı diyebiliriz.

SUV segmentindeki araç, Ford F-550 'yi temel alıyor ve tamı tamına 4.500 kg tartısında. Kurşun geçirmez versiyonunu seçerseniz, tartı 6.000 kg'a kadar çıkıyor. Kaputun altında, Ford F-550'nin 6.8 litrelik V12 motoru var. Bu motor 420 beygir gücünde ve en yüksek 220 km/s hıza ulaşabiliyor.

Gövde karbon fiber ve çelik kullanılarak üretildi. İç yer HD ses sistemi, 4K TV, güvenli bir kasa, telefon yansıtma sisteminin yanı sıra isteğe bağlı uydu TV, uydu telefonu, kahve makinesi, elektrikli masa, hava temizleyici, neon ışıklar ve buzdolabı gibi ultra modern özelliklerle donatıldı.

Karlmann King, 5.990 mm uzunluğunda, 2.480 mm genişliğinde ve 2.480 mm yüksekliğinde. Dingil arası 3.691 mm olan aracın yakıt deposu kapasitesi ise 151 litre. Kısaca bir limuzinde bile bulamayacağınız kadar güçlü özellikler, devasa bir araçta toplandı.

Dünyanın en değerli SUV'u Karlman King:

Başa dön tuşu