KIA, Fütüristik Elektrikli Otomobili İçin Tarih Verdi

Hyundai çatısı altında faaliyet gösteren Güney Koreli araba üreticisi KIA, her geçen gün büyüyen elektrikli araba (EV) dünyasındaki yerini daha da sağlamlaştırmak istiyor. Halihazırda eser gamında etraf dostu pek çok hibrit model bulunan marka, önümüzdeki yıllarda büsbütün elektrikli araçlarıyla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

KIA, geçtiğimiz mart ayında düzenlenen Cenevre Araba Fuarı'nda “KIA Imagine” adında C segmentinde konumlanan performans odaklı bir elektrikli araba konsepti tanıtmıştı. Markanın Avrupa’dan sorumlu Baş İşletme Vazifelisi (COO) Emilio Herrera, kelam konusu aracın bir ya da iki yıl içinde üretim modeline dönüşeceğini söyledi.

Kia, fütüristik araç konseptini 2021'e kadar piyasaya sürmek istiyor

KIA Imagine’ın büyük bir C segmenti araba olduğunu belirten Herrera, üretim versiyonunun konseptten farklı olup olmayacağı hakkında rastgele bir ipucu vermedi. Bilim kurgu sinemalarındaki araçlara taş çıkartacak bir dizayna sahip olan KIA Imagine, yüksek performansı, geniş iç hacmi ve çok istikametli özellikleriyle dikkat çekmişti.

KIA'nın Hyundai ile yeni ve saf bir elektrikli araba mimarisi planladığını biliyoruz. Bu, hiç elbet KIA e-Niro ve Soul MESKEN üzere araçlardan daha fazla menzile sahip arabalar görmemiz sağlayacaktır. e-Niro, Hafif Taşıtlar için Dünya Genelinde Uyumlu Test Prosedürü yani WLTP’de 453 kilometre menzil ile derecelendirilmişti; lakin KIA’nın Imagine ile 800 kilometre menzil sunmayı planladığı söyleniyor.

Son olarak Herrera, Avrupa'da kısa vakit sonra yürürlüğe girecek olan yeni Karbondioksit (CO2) emisyon düzenlemelerine, Imagine ve alternatif güç aktarma organlarına sahip öteki modeller ile rahatlıkla uyubileceklerini söz etti.

Başa dön tuşu