2000+ Beygirlik Aspark Owl Ortaya Çıktı

Elektrikli hiperotomobiller ailesinin iki yeni üyesi Japonya’dan geliyor. Şimdiye kadar bu kategoride Lotus Evija, Pininfarina Battista ve Rimac C_Two modeli araçlara artık de Japon Aspark’ın yeni Owl modelleri ekleniyor. 

Owl, yani Baykuş olarak isimlendirilen aracın en çabuk hızlanan seri üretim aracı olduğu söyleniyor. Elektrikli hiperotomobil salı günü Dubai Memleketler arası Motor Show’da birinci kere tüketicilerin beğenisine sunuldu. Aracın fiyatı ise 2,9 milyon euro (Yaklaşık 18,33 milyon TL) olarak açıklandı. Araçtan şu ana kadar sadece 50 adet üretildi fakat fiyatlara bakarsak bütün araçların satılması epeyce uzun sürecek. 

Dubai’de aracın üretim versiyonu ortaya çıktı. 2017 yılında aracın birinci modeli Frankfurt’ta sergilenmişti lakin o model sadece bir konsept idi. Geçen vakit içerisinde Aspark aracı kusursuz hale getirmek ve performansını arttırmak için çalışmalarını devam ettirdi. Firmaya nazaran araç, 0’dan 100’e sadece 1,69 saniyede çıkabiliyor. Alışılmış gerçek vakit biraz daha fazla olabilir. 

Baykuş demişsiniz lakin bu ejderha

Aracın hızlanması epeyce harika. Ayrıyeten Aspark Owl’un gücünü aldığı 4 elektrikli motor toplamda 2012 beygir güç ve 2000n/m çekiş gücü üretiyor. Aracın en yüksek suratının ise 399 kilometre olduğu söyleniyor ki bu da Owl’u Bugatti ve Koenigsegg ile birebir kategoriye koyuyor. 

Aracın bataryası 800 voltluk, 64-kw/saatlik bir lityum iyon batarya ve üretici firmaya nazaran 450 kilometre menzile ulaşabiliyor. Bu natürel ki sürüş üslubuna ve suratına nazaran değişiklik gösterebiliyor. Altında bu türlü bir otomobil olan şahıslar, bataryayı çok da önemsemeyip gaza basacaktır. 

Aracın hem şasesinde hem de iskeletinde yükü azaltmak hedefiyle karbon fiber kullanıldı. Aspark Owl yalnızca 2,200 kilogram geliyor. Olağan bu aracın boş yükü. Ayrıyeten isteğe bağlı olarak aracı çift süspansiyonlu ve ayarlanabilir sürüş yüksekliği sistemiyle de almak mümkün.

Aspark Owl 2020’de yollarda

Owl’ların üretimi İtalya, Torino’daki Manifattura Automobili Torino’da gerçekleştiriliyor. Bu tesiste daha evvel Apollo araçları ve Scuderia Cameron Glickenhaus’un 003 modellerinin birinci versiyonları üretilmişti. Birinci Aspark Owl’lar 2020 yılının ikinci çeyreğinde yollarda olacak. 

Aspark CEO’su Masanori Yoshida, yaptığı açıklamada “Owl’un agresif maksatlarına erişmek büyük bir meydan okumaydı. Ancak 14 yıllık araba mühendisliği bilgisi ve Japon ve İtalyan destekçilerimizden gelen büyük takviyeyle hepsinin üstesinden geldik.” ifadesini kullandı. Görünüşe nazaran Aspark Owl, elektrikli hiberotomobil pazarının kıymetli aktörlerinden olacak. 

Başa dön tuşu