Kia’nın HabaNiro Adlı Konsept Otomobili Tanıtıldı

Uzakdoğulu üreticilerin teknoloji sevgisi ve buldukları her yere bir kesim teknoloji sıkıştırma huyları herkes tarafından biliniyor. Bu davranışları ve dizaynda farklı yaklaşımlar deneme yürekleri, bizi HabaNiro isimli yeni bir araçla tanıştırıyor.

Kia’nın bu crossover araba konsepti, şirketin sözüyle “insanlığın Ay'a gitmesine yardım eden teknolojiden daha fazlasına sahip” ve arazi aracıyla kent aracı ortasındaki boşluğu kapatıyor. Kia, bu durumu tanımlamak için büsbütün elektrikli her şey arabası tabirini kullanıyor.

443 santimetre uzunluğundaki aracın menzili 483 kilometre. Araçta Level 5 otonom sürüş, reaktif his durumu okuma sistemi, genişleyebilen, göz takip sistemli baş üstü göstergeler üzere teknolojiler yer alıyor.

Modern, görece küçük crossover araçlar zati bir nebze her şey arabası olsa da, pratikte, teoride olduğu kadar tesir etmiyor. Bu araçlar her şeyde kullanılabiliyor lakin o şeye özel üretilmiş araçlar kadar yeterli değiller. Yerde bir 4×4 jip çok daha başarılıyken kent içinde bir sedan kadar seri olamayabiliyorlar. On parmağında on becerisi var lakin kolunda bir altın bileziği yok yani. (Galiba az önce “Jack of all trades, master of none” tabirinin Türkçe karşılığını ürettik.)

HabaNiro’da Kia, bu her işe kullanılabilen araç fikrini teknoloji ile bir ortaya getiriyor ve fütüristik lakin gündelik ömrün bir modülü olabilecek dizaynını sergiliyor.

Kia aracın bütün özelliklerini açıklamış değil fakat menzilinin 483 kilometreden fazla olması bekleniyor. Aracın gösterge durumlarını ayarlayabilmek mümkün. Otonom sistem devreye girdiğinde ise HUD, multimedya ekranı vazifesi görmeye başlıyor. Şoför ve yolcular bu ekranda sinema izleyebilir, proje geliştirebilir, etrafları hakkında bilgi alabilirler.

Kia, basın açıklamasında bu aracın asla üretilemeyebileceğini lakin bu bahiste pek de argümana girilmemesi gerektiğini söylüyor. Kia, 18 ayda iki aracı konsept dizayndan ürettiklerini de hatırlatırken, geleceğin olasılıklarla dolu dünyasında otomotiv bölümünü yönlendirmeye hazır olduğunu söylüyor.

Aracın üst yanlışsız açılan kelebek kapıları, CES fuarında gördüğümüz READ isimli his durumu okuma sistemi üzere özellikleriyle yollara çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor olsa da bu tasarım, Kia’nın gelecekte üreteceği araçlar hakkında fikir veriyor.

Başa dön tuşu