Otomotiv İhracatında Geçen Yıla Kıyasla Büyük Artış Yaşandı

Türkiye’de otomotiv ihracatı, bir müddettir yaşanan ekonomik meseleler nedeniyle geriliyor ve beklenen satış sayılarına ulaşılamıyordu. Lakin Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından bugün yapılan bir açıklamaya nazaran, Ağustos ayında gerçekleşen otomotiv ihracatı, geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla %8 arttı ve 1,7 milyar dolara kadar ulaştı.

Tarihindeki en yüksek 2. Ağustos ayı ihracatını gören otomotiv kesimi, dış satışın toplam %13’ünü karşılıyor ve ihracatta birinci sırada yer alıyor. Ayrıyeten yaşanan bu artışla birlikte otomotiv sanayisi, 10 aylık devrin en yüksek artış oranına ulaşmayı da başardı.

Sektörün Ocak-Ağustos devri ihracatı 20 milyar doların üzerine çıkarken, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı %37 oranında artarak 261 milyon dolara, otobüs-minibüs ihracatı %5’lik artışla 129 milyon dolara ve binek araba ihracatı %1 artarak 511 milyon dolara kadar ulaştı.

AB’ye yapılan ihracatlarda %10 oranında artış yaşandı:

Aylık olarak en çok satış yapılan ülke Almanya olmasına karşın yapılan satışlarda düşüş yaşandı ve bu ülkeye Ağustos’ta %0,4’lük bir azalışla 291 milyon dolarlık satış yapıldı. En büyük ikinci pazar olan Fransa’ya ise 182 milyon dolar satış yapıldı ve birebir periyoda kıyasla %26,5 oranında bir artış yaşandı.

Ayrıca Ağustos geneli satışlarında artış yaşanan öbür ülkeler ise şöyle: %79,5 artış Hollanda, %104 artış Slovenya, %44 artış İsrail ve %13 artış Rusya.

Bununla birlikte sırasıyla ABD’ye yapılan satışlarda %21, Polonya’ya yapılan satışlarda %17 ve Cezayir’e yapılan satışlarda geçen yılın birebir devrine kıyasla %32’lik bir düşüş görüldü. ABD’ye yapılan satışların düşmesindeki ana neden ise, bu ülkeye yapılan otobüs-minibüs ihracatının yüzde 90 gerilemesi olarak görülüyor.

Sürdürülebilir ihracat için katma kıymetli eser ve pazar çeşitliliğinin planlarının başında bulunduğunu belirten OİB İdare Heyeti Lideri Baran Çelik, ihracata dayalı büyümeye olan inancının tam olduğunu da kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu