Lexus, Geleceğin Otomobili LF-30 Konseptini Tanıttı

2019 Tokyo Motor Show tüm süratiyle devam ediyor ve araba üreticileri çok sayıda yeni konseptle araçlarını sergiliyor. Lexus, bu yıl 46'ncısı gerçekleştirilen aktifliğe, şirketin elektrikli araçlarda geleceği hedeflediğini gösteren LF-30 ile katılıyor. Dört koltuklu araçta devasa martı kanat kapılar ve önden geriye gerçek uzanan büyük bir cam tavan bulunuyor.

İlk bakışta büyük bir araba üzere görünmese de, LF-30 aslında 5.09 metre uzunluğunda, 1.99 metre genişliğinde, 1,6 metre yüksekliğinde ve aks aralığı 3.2 metre olan bir araç. LF-30'un 2.400 kilogram olan yükü, otomobilin her bir tekerleğinde yer alan, toplamda dört elektrik motoru düşünüldüğünde olağan görülüyor.

LF-30, 536 beygir gücü ve 700 Nm tork ile tam bir canavar. Lexus'un yeni konsepti 100km/h sürate yalnızca 3.8 saniyede çıkıyor ve en yüksek 200 km/h sürate ulaşabiliyor. Dört elektrik motoru gücünü, ağırlık merkezini düzgünleştirmek için yere monte edilmiş 110 kWh'lik aküden alıyor.

Lexus, 2030 yılı için öngörülen LF-30 konseptinin WLTP döngüsünü temel alıyor ve şarj edildiğinde 500 kilometre menzile ulaşabildiğini belirtiyor. Aküsü boşaldığında kablosuz şarj desteğiyle kablo kullanmak zorunda kalmadan 150 kW'ta şarj edilebiliyor.

Dikkate paha özellikler ortasında yan camların opaklığını ayarlama özelliği de yer alıyor. Ayrıyeten ön ve art kapı ortasında B direklerinin bulunmaması, art tarafa binecek yolcuların araca girip çıkmasını kolaylaştırıyor. Arka koltukların üstündeki cam tavanda ise farklı bilgi tiplerini göstermek için artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanan “SkyGate” ekran penceresi var.

Bu ekranda navigasyon, görüntüler yahut yıldızlarla dolu bir gökyüzü gösterilebiliyor. Son olarak Lexus LF-30 konsepti eşyalarınızı meskenin önünden aracın bagajına taşıyan “Lexus Airporter” drone teknolojisiyle tamamlanıyor.

Başa dön tuşu