Lincoln, Araba Camı Buzlanmasını Tarihe Gömecek

Özellikle kar yağışının sık görüldüğü ya da sıcaklığın sıfırın altına düştüğü bölgelerde sık sık araç camlarında buzlanma görülüyor. Bu türlü vakitlerde şoförlerin bulduğu farklı tahliller olsa da bunlar ekseriyetle hudut bozucu ve angarya işler olarak görülüyor. 

Kış aylarında arabalarda yapılması gereken birtakım değişiklikler bulunuyor. Bunların en başında doğal ki kış lastiklerine geçmek geliyor. Soğuk havada daha yumuşak kalan ve yolu daha düzgün tutan bu lastikler hayli kıymetli. Bir öbür değerli nokta da silecekler. Sileceklerin olabildiğince uygun yumuşaklıkta ve ön camın eğimine uygun olması gerekiyor. Bu noktada Lincoln, epey dikkat cazibeli bir özellik geliştirdi. 

Sileceklerde yeni teknolojiler:

Yeni Lincoln Aviator’ların ön cam silecekleri iki yeni teknolojiye sahip. Bunlardan biri, bir güç kaynağına bağlı ince bir metal kaplamadan oluşan ısıtma sistemi. Böylelikle silecekler ön camı ısıtıyor ve buzlanmayı engelliyor. Sistem birebir zamanda buzları parçalıyor. Ayrıyeten silecek lastiklerinin de donmasını ve kaskatı kesilmesini engelliyor. 

Sistem büsbütün otomatik olarak çalışıyor. Böylelikle siz aracı çalıştırdıktan sonraki dört dakika içerisinde sileceklerdeki ve camdaki buz tamamen çözünmüş oluyor. Ayrıyeten sistem, dışarıdaki hava durumuna bağlı olarak otomatik devreye giriyor. Dışarısı ne kadar soğuksa sistem o kadar çok çalışıyor. 

Silecek suyundan tasarruf:

Yeni Lincoln Aviator için lazer kesitli ve toplamda 80 farklı yönde su çıkışı sağlayan bir cam temizleme suyu sistemi geliştirdi. Firmaya nazaran bu teknoloji sayesinde araç, camlarını temizlemek için olağandan %50 daha az su harcayacak. 

Benzer bir sistem Mercedes tarafından da kullanılıyor. Bu sistem, cam temizlendiğinde ön camda su gözükmediği için insanlara biraz ilginçgeliyor. Kış aylarında yollarda kendinize dikkat edin ve aracınızı çalıştırmadan evvel kaputa vurmayı ihmal etmeyin. Soğuk havalarda tüylü dostlarımız arabalara saklanabiliyor. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu