Yerli Otomobilin Markalaşma Süreci Nasıl Olacak?

Türkiye'nin 2011 yılından beri konuştuğu yerli araba projesi, geçtiğimiz günlerde nihayet ortaya çıktı. TOGG tarafından hazırlanan ve 2019 yılının son günlerinde Bilişim Vadisi'nde tanıtılan yerli araba, tüm Türkiye'yi büyük bir heyecana sürükledi. Vatandaşlar şu sıralar, yerli arabanın marka sürecinin tamamlanmasını ve otomobilin kent şehir gezmesini bekliyorlar.

Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi, yerli araba projesiyle ilgili çalışmalarını tüm süratiyle sürdürüyor. Yetkililer, aracın hem kendisini belirlenen müddetlerde yetiştirmek hem de yerli araba projesinin tam manasıyla pazarlanabilmesi için gerekli çalışmaları sürdürüyorlar. TOGG, yerli arabanın tanıtılması konusunda etkin olarak sosyal medyayı kullanıyor ve vatandaşları daima bilgilendiriyor.

TOGG'un resmi Twitter hesabı olan “Türkiye'nin Otomobili” üzerinden bugün yapılan paylaşımlar, yerli araba projesinin markalaşma sürecinin nasıl gerçekleşeceğini gösteriyor. TOGG tarafından yapılan paylaşıma nazaran yerli arabanın markalaşma süreci, 2020 yılının ortalarında neredeyse tamamlanmış olacak. Pekala önümüzdeki 6 ay boyunca, Türkiye'yi bu mevzuda neler bekliyor?

İşte yerli arabanın markalaşma sürecinde yaşanacak olaylar

  • Pazar araştırması ve amaç kitlenin belirlenmesi
  • Bilinçaltı beklenti araştırması
  • Marka özünü tanımlama

2020'nin ortasına geldiğimizdeyse

  • Marka ismini belirleme ve test etme etabına gelinmiş olacak. TOGG bu etapta; ilgi cazibeli, birebir anda hem kültürel hem de küresel dile uygun, tescil edilebilir ve olumlu tüketici algısı oluşacak bir marka ismi bulmuş olacak. Bu kademenin tamamlanmasıyla birlikte de yerli arabanın markalaşma süreci sonlanacak.

TOGG tarafından yapılan paylaşımda, yerli arabaya ilişkin markanın Türkiye'nin küresel mobilite markası olacağı belirtiliyor. Bu bağlamda yerli arabanın sahip olacağı marka; özgün, inançlı, güçlü, dönüşen ve dönüştüren, samimi ve son olarak da yenilikçi bir hale sahip olması bekleniyor. Tüm bu markalaşma süreci, yerli arabanın hem Türkiye hem de öteki ülkelerde tanınmasına ve pazarlanmasına yardımcı olacak.

TOGG'un yerli arabanın markalaşma süreci için yayınladığı video

Başa dön tuşu