Mack, Elektrikli Çöp Kamyonu Üretecek

Gürültülü çöp kamyonları, yakın bir vakit içerisinde epeyce sessiz çalışan, elektrikli çöp kamyonlarının gelişi ile geçmişte kalan anılarımızdan bir tanesi olabilir. Volvo Trucks, 2018’de çıkardığı FL serisi ile bu alana adım atan birinci şirketlerden bir tanesiydi. Volvo Trucks’ın alt markası olan Mack Truks da Electric LR serisi ile kendi elektrikli çöp kamyonunu çıkardı.

Geçtiğimiz hafta Las Vegas’ta düzenlenen sanitasyon ticaret gösterisinde ortaya çıkan Mack Electric LR, şu an için hâlâ prototip kademesinde münasebetiyle tüm özellikleri şimdi duyurulmuş değil. Lakin 349 beygir gücünde devamlı güç ve 496 beygir gücündeki azamî güç ile iki elektrikli motoru olacağı biliniyor. Toplamda dört adet bulunan lityum iyon bataryalar, 600 volt derecelendirmeyle motorları güçlendirecek fakat kapasitelerinin ne kadar olacağı ve nasıl bir menzillerinin olacağı bilinmiyor.

Mack tarafından duyuruya nazaran kamyonetler, yağ değişimi gerektirmeyecek ve son süreç sistemleri de tıpkı konvansiyonel dizel kamyonetler üzere olacak. Bu sayede operatörler, maliyetten kısabilirken kamyonetler de daha uzun mühlet yollarda kalabilecek. Ayrıyeten şirketin söylediğine nazaran, kamyonetlerin sessiz olması, gece çalışmalarına da müsaade verebileceği manasına geliyor.

Çevre için epey değerli olan elektrikli araçlar, sıfır emisyon konusundaki tek seçenek de değil. Kamyonet üreticisi olan Kenworth, Toyota ile hidrojen yakıt hücreli elektrikli kamyonet geliştirmek için bir ortaya gelmiş ve Nisan ayında 10 adet hidrojenle güçlendirilmiş kamyonet üreteceklerinin duyurusunu yapmıştı.

Başa dön tuşu