McLaren Elva – Fiyatı ve Özellikleri

McLaren’ın Elva ismini verdiği Ultimate Serisi’nin yeni aracı, lüks araba üreticisinin 1960’lardan McLaren Elva M1A modelinden ilham alıyor. McLaren Elva’nın çağdaşlaştırılmış tasarımı, öteki araçlardan çok farklı bir görünümde.

Elva, tıpkı selefi McLaren Elva M1A üzere tavan ve ön cam olmayan bir dizayna sahip. McLaren Elva’ya isteğe bağlı olarak ön cam eklenebiliyor. Lakin bu durum, aracın satıldığı bütün her yerde geçerli değil. Şirket tarafından belirlenen kimi pazarlarda bu süreç yapılabiliyor. 

İngiliz araba üreticisi, Elva’yı kullanacakların klâsik bir ön cama gereksinimleri olmayacağını düşünüyor. Zira McLaren Elva’nın tasarımı, yolcularına aerodinamik bir “balon” ile müdafaa sağlıyor. Aracın yolcu kısmının çabucak önünde bulunan yaklaşık 15 cm’lik deflektör kılavuzu, ön havalandırma deliğinden çıkan türbülanslı havanın araçtaki yolcuların üzerinden gitmesini sağlıyor. Bu formda araçta bulunan kişiler rüzgardan rahatsız olmuyor. 

McLaren Elva, bu aerodinamik yapısına ek olarak çok güçlü bir motoru da gövdesinde barındırıyor. McLaren Elva’nın karbon fiber gövdesinin altında 804 beygir gücünde, çift turbo şarjlı, 4.0 litrelik V8 motor bulunuyor. Bu güçlü motor, 7 vitese sahip durumda. McLaren Elva, güçlü tasarımı sayesinde 6.7 saniyede 200 km/s sürate ulaşabiliyor. 

McLaren’ın Ultimate serisinin yeni harika aracı olan Elva, güçlü motor dizaynının yanında iyi bir kabin dizaynını da kullanıcılarına sunuyor. Elva’nın kabini, 8.0 inçlik ekran bir bilgi-eğlence sistemi sunuyor. Aracın art tarafı ise iki kaskın sığabileceği bir depolama alanına sahip. 

McLaren Elva, 1 milyon 690 bin dolar (yaklaşık 9 milyon 750 bin lira) başlangıç fiyatı duyurulan araçtan 399 tane üretilecek. McLaren Elva, 2020 yılı sonuna kadar sahiplerine ulaştırılacak.  

Başa dön tuşu