Tesla, Almanya’da Yılda 500 Bin Araç Üretebilecek

Otomotiv dalının son yıllarda gördüğü en büyük değişim olan elektrikli araba devriminin öncülerinden biri, hiç kuşku yok ki Elon Musk’ın şirketi Tesla. Firmanın ABD içinde fabrikaları var. Bunlara ek olarak yeni yatırımlar da geliştiriyorlar. 

Tesla, gelecek yıl Çin’in Şangay kentinde büsbütün faal olan bir gigafabrika kurmayı istiyor. Bu tesisin çabucak akabinde bir öteki gigafabrika da Almanya’da, Berlin’de faaliyete girecek. Bu tesisin yıllık üretim kapasitesi yarım milyon araç olacak ki bu da epey önemli bir sayı.

Tesla’nın fabrikaları

Tesla’nın ana fabrikası, Kaliforniya’nın kuzeyindeki Fremont’ta bulunan fabrika. Tesla bu binayı 2010 yılında Toyota’dan satın almıştı. Fabrikanın kendi test pistleri de bulunuyordu. Bu pist günümüzde de Tesla otomobillerin son test alanı olarak kullanılıyor. 

Firmanın tesislerinde beşerler kadar, hatta tahminen onlardan daha çok robotlar çalışıyor. Bu makineler hiç durmaksızın üretim yapabiliyor ve değerli kısmı da direkt Tesla için tasarlanan robotlardan oluşuyor. 

Firmanın birinci “gigafabrikası” ise Nevada’da inşa edildi. Bu tesisler epeyce büyük ve seri üretim konusunda üst seviyede yer alıyor. Firmanın New York, Buffalo’da da bir fabrikası var. Bir vakitler SolarCity’ye ilişkin olan tesiste güneş paneli üretiliyor. 

Tesla’nın amacında Almanya olsa da daha evvel ABD’ye gelmiş bir Alman firması var: Volkswagen. Firma, 2011 yılında Tenessee eyaletinde bir fabrika açarak üretime başlamıştı. 

En ikonik fabrika Ferrari’nin

Öte yandan otomotiv kesiminin tahminen de en ikonik fabrikası Ferrari’nin Maranello’daki fabrikası. Gerçek F1 araçları tarafından kullanılan Fiorano pistine de sahip olan tesisin Berlin’de yapılacak olan Tesla tesisine de ilham kaynağı olacağı belirtiliyor.

Bakalım elektrikli araba devi Tesla’nın birinci Avrupa fabrikası beklendiği kadar büyük bir genişleme sağlayacak mı yoksa Tesla, yatırımının karşılığını almakta zorlanacak mı?

Başa dön tuşu