Mercedes ve BMW Otomobiller, 5 Yıl Sonra Otonom Olacak

Otomobil dalının geleceği konusunda çabucak her firmanın tahmini aynı: Elektrikli ve otonom otomobiller, bir noktada pazarı ele geçirecek. Büyük üreticiler, şimdiden kendilerini bu yeni pazara hazırlıyor. BMW ve Mercedes, bu maksatla yeni bir işbirliğine gidiyor.

İki firma, 1200 otonom sürüş uzmanından oluşan bir grup kuracak. Karma olarak çalışacak gruplar BMW’nin Münih’teki yerleşkesinde ve Daimler’in (Mercedes’in ana firması) iki otonom sürüş merkezinde çalışacak. Küme, “sürüş yardım sistemi, sensörler ve iştirakli ortak bilgi toplanması için data depolama, idare ve sürece, işlev ve yazılım geliştirme”de misyon yapacak. 

BMW, 2021’de 3. düzey otonom araç üretmeyi amaçlarken; Daimler de Bosch ile birlikte bu yıl şehir-sürüş pilot programını başlatacak. İki firma daha sonra otobanlarda kendi giden 4. düzey arabalar geliştirecek. 

Beş yılda 4. düzey otonom sürüş hayli argümanlı bir gaye olarak göze çarpıyor. Uber ve Tesla’nın testleri başarısız olmuş ve hatta ölümlü kazalara sebebiyet vermişti. Yapay zeka, sivilleri tanımak ve kamyonları fark etmek üzere kolay süreçlerde bile sorun yaşayabiliyor.

Başa dön tuşu