Tesla, Otonom Sistemler Geliştiren DeepScale’i Satın Aldı

Son periyotta gösterdiği performansla düşüş trendinden kurtulan Tesla, çok kıymetli bir satın alma gerçekleştirdi. CNBC tarafından paylaşılan bilgilere nazaran ABD’li şirket, Silikon Vadisi’nin en pahalı teşebbüslerinden biri olan DeepScale’i bünyesine kattı. İki şirket ortasındaki mutabakatın finansal ayrıntıları ise şimdi açıklanmadı.

Elon Musk’ın şirketi, kelam konusu satın alma ile otomatik pilot sistemini bir üst düzeye taşımayı hedefliyor. Tesla araçları otonom sürüş konusunda hayli yetenekli olsa da, birden fazla vakit insan müdahalesine gerek duyuyor. Buna karşın Musk, Tesla araçlarındaki ileri düzey şoför takviye özelliklerini maksimize edene kadar geliştirmeye devam edeceklerini söylüyor. Hakikaten şirketin DeepScale’i satın alması da, bu taahhüdün kıymetli bir modülünü oluşturuyor.

Tesla, 2020 yılına kadar büsbütün özerk yapıda olan bir seyahat paylaşım ağı oluşturacağını açıklamıştı. Özerk araçlar için algısal sistem teknolojileri geliştiren DeepScale, ABD’li şirketin bu gayesine ulaşmasına yardım edecek.

Henüz dört yaşında bir teşebbüs olan DeepScale, bugüne kadar ortalarında Autotech VC, Bessemer, Greylock ve Trucks VC üzere şirketlerin de olduğu pek çok yatırımcıdan toplam 156 milyon dolarlık fon sağladı. 

Başa dön tuşu