Mercedes’in Yeni Konsepti: Karşınızda Vision AVTR

ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2020'nin başlamasıyla birlikte tüketiciler, teknoloji devlerinin yeni eserleriyle tanışmaya başladılar. Etkinliklere katılan şirketlerden bir tanesi de araba kesiminin en değerli isimlerinden bir tanesi olan Mercedes'ti. Araba devi şimdiyse, CES 2020 aktiflikleri kapsamında “Vision AVTR” isimli bir konsept araç tanıttı.

Mercedes'in tanıttığı yeni konsept araç, bilim kurgu sinemalarından fırlamış üzere görünen dizaynıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Teknolojik açıdan da dolu dolu olan araç, geleceğin otomobillerinin nasıl olabileceğine dair bir ön bakış atmamıza da yardımcı oluyor. Dilerseniz artık, Mercedes'in yeni konsept aracı Vision AVTR'nin özelliklerine ve görünüşüne yakından bakalım.

Karşınızda Mercedes Vision AVTR

Araç, günümüz araçlarına oranla çok farklı özelliklere sahip. Örneğin Vision AVTR'nin kapıları yok. Ayrıyeten aracın art kısmında 33 adet çok taraflı ve hareketli küçük biyonik kapakçıklar bulunuyor. Mercedes yetkilileri, bu kapakların hem yolculara dış yeri gösterdiğini hem de araca enerji sağladığını söylüyor. Lakin bu kapakların nasıl güç ürettiği anlaşılabilmiş değil.

Mercedes'in konsept aracı, iç tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Mercedes'e nazaran bu araç, tüketicilerin aldığı nefesi bile hissedebilecek bir yapıya sahip. Bu yüzden de araba devi, konsept aracının denetimini yeni kuşak sistemlerle kullanıyor. Örneğin araçta bulunan bir ped, aracın tüm kontrolüne sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Mercedes, kelam konusu denetim pedini aracın konsoluna yerleştirmiş durumda. Bu kontrol pedi, titreşimli bir yapıya sahip ve tüketicilerin ergonomik rahatına nazaran yerleştirilmiş. Aracın genel manada yatık olan koltukları, bir yandan rahat bir halde oturmanızı sağlarken başka yandan da aracın denetimini sağlayan konsolu rahatça kullanmanızı sağlıyor.

Böyle bir aracı yollarda görmek, şu an çok da mümkün olan bir şey değil. Fakat bu araç, Mercedes üzere dev bir araba üreticisinin geleceğe nasıl yaklaştığını gösteriyor. Lakin tahminen yıllar sonra bu usul araçlar, günümüzün binek otomobilleri gibi olur ve tüketiciler, daha farklı bir yaşam sürmeye başlar.

Başa dön tuşu