Mini Cooper’ın Tamamen Elektrikli Bir Versiyonu Geliyor

Mini hayranlarının uzun vakittir beklediği ve şirketin sessizliğini koruduğu yeni bir elektrikli otomobil modeli, bugün ortaya çıktı. Uzun vakittir beklenilen model, Küçük Cooper SE ismi altında piyasaya sürülecek. Kent içi kullanıma çok uygun olması ve çok şık bir dizayna sahip olmasının yanı sıra Cooper SE, şirketin birinci elektrikli aracı olacak. 

Yeni Küçük Cooper SE, bekleyenlerini etkileyecek performans dataları taşıyor. Cooper SE, 235 ila 270 kilometre ortası aralık kat edebiliyor ve 50 kW’a kadar süratli şarj edilebiliyor. Arabanın 181 beygirlik elektrikli motoru, sıfırdan 100km/s’ye hızlanmasını 7 saniyede tamamlayabiliyor ve her elektrikli otomobilde olduğu üzere, Cooper SE’nin de kalkış hızı hatrısayılır derecede yüksek. Araç, 0’dan 60km/s’ye 3,9 saniyede fırlayabiliyor. 

Elbette bu veriler Tesla Model S üzere araçların performans datalarını yakalayamıyor fakat Küçük Cooper SE’nin kendine mahsus üç kapılı şık tasarımı ve 32.500 Euro’luk (208.673) başlangıç fiyatı, giriş düzeyi lüks bir araba almak isteyenleri kendine çekmeye yetecektir. Küçük Cooper SE, BMW Group’un, sürücünün rejeneratif frenleme ve hafif frenleme ortasında seçim yapabilmesini sağlayan birinci arabası. Bu da ayağınızı gazdan çektiğinizde aracın ne kadar agresif bir halde yavaşlayacağını ayarlayabilmenizi sağlıyor. 

BMW Group, ellerinden geldiğince yakın bir vakitte aracı teslim etmeyi düşündüklerini ve Mart 2020 üzere bir tarihte teslimatları başlatmayı planladıklarını söyledi. Ayrıyeten şirket, hâlihazırda birtakım ön kayıt yaptırmış geniş bir müşteri kitlesi olduğunu da belirtti. 

Başa dön tuşu