Musk’tan Tesla’nın Yapay Motor Sesi İle İlgili Açıklama

ABD ve Avrupa Birliği’nde yapılan yasal düzenlemeler ile yaya güvenliğinin sağlanması için elektrikli araçlara yapay bir motor sesi eklenmesi artık mecburî hale getiriliyor. Elektrikli araçların yapay motor sesleri ile ilgili yasalar düzenlenmiş olmasına karşın şimdilik yürürlüğe girmedi. 2020 içerisinde kimi ülkelerde elektrikli araçların yapay motor sesleri mecburilik haline gelecek. 

Elektrikli araç piyasasının yıldızı Tesla’nın yapay motor sesleri ve korna sesleri için de çalışmalar devam ediyor. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Tesla’nın sahip olacağı yapay motor ve korna sesleri ile ilgili bir dizi tweet attı. 

Elon Musk, 6 Eylül’de “Özelleştirilmiş korna ve hareket sesleri (tabii ki biri hindistan cevizi olur) yakında Tesla’lara geliyor” biçiminde bir tweet attı. Musk’ın tweetinde geçen “hindistan cevizi”, Musk’ın hayran olduğu bir güldürü sinemasından geliyor.

Monty Python ve Holy Grail sinemasında, sinemanın ana karakteri Kral Arthur, Kutsal Kase’yi aramak için İngiltere’nin dört bir tarafını geziyor. Arthur, hayali bir at ile dört nala koşarken, yardımcısı Patsy, iki hindistan cevizi kabuğunu birbirine çarparak at yürüyüşü sesi çıkarıyor. Musk’ın “hindistan cevizi” sesi de sinemanın bu kısmından geliyor. 

Musk, “hindistan cevizi” sesinin akabinde bir rüzgar ve keçi emojisi de paylaştı. Musk’ın açıklamasına nazaran eklenecek seslerden biri, Tesla’nın “Tuvalet mizahı” modu ile gelecek osuruk sesi olacak ve tıpkı vakitte koynaya bir keçi sesi de eklenecek.

Tesla’ya gelecek olan yapay motor ve korna sesleri daha belirli olmadı. Tesla kullanıcılarının bir kısmı, orman ve yağmur ormanı sesini talep ediyor. Şirketin öteki sesler üzerinde çalıştığı da biliniyor. 

Elektrikli araçlara eklenecek olan yapay motor sesi olumlu ve olumsuz tenkitlere maruz kalmaya devam ediyor. Lakin, elektrikli araçlara eklenecek yapay motor sesinin yayalarının güvenliğini artıracağı kesin.

Elektrikli araçlar, yüksek süratlerde, sürat ve rüzgar tesiri ile bir ses çıkarmalarına karşın, düşük süratlerde rastgele bir ses çıkarmıyorlar. Bu sessiz çalışma hali yayaların elektrikli araçları fark etmesini engelleyebiliyor. Bunun için yapılan yasal düzenlemeler muhakkak bir sürat bedeline kadar elektrikli araçların yapay bir motor sesi çıkarmasını zarurî hale getiriyor.

Başa dön tuşu