Nissan, 750 Beygir Gücünde Yeni Bir 370Z Üretti

Bazı arabalar, ortadan yıllar da geçse ne performansından ne de popülerliğinden ödün vermiyor. Bu arabalardan biri de performans tutkunlarının uzun yıllardır gözdelerinden olan Nissan 370Z. Nissan, SEMA 2019 için özel bir 370Z üretti. 

The Nissan Küresel Time Attack TT 370Z isimli aracın tek bir maksadı var; o da pisti olabilecek en süratli biçimde tamamlamak. Nissan, bu gayeyle Z1 Motorsports adlı kadroyla iş birliği yaptı. Bir yarış grubunun arabanın performansına tesiri, bir modifiyecinin fakat düşünde görebileceği düzeyde olduğu için yeni 370Z’nin motor gücü tam 750 beygire ulaştı. 

Nissan 370Z'de 750beygir gücüne nasıl ulaşıldı?

Aracın motoru değişmedi ve birebir 3,7 litrelik V6 motor kullanıldı. Güçlendirilen motor, GT-R Nismo’yu geride bırakmayı başarırken Ford Shelby GT500 Mustang’in yalnızca 10 beygir gerisinde kaldı. Olağanda 322 beygir güç üreten motoru bu düzeye getiren ise ikiz turboşarj, yeni yakıt idaresi ve elektronik sistemi ile yarış egzoz çıkışı oldu. 6 ileri vitesli araba geriden itişli. 

Time Attack olarak isimlendirilen yarışların özelliği, şoförlerin vakte karşı yarışarak en süratli tıp vaktini elde etmeye çalışmasıdır. Bu da yalnızca kas gücünün yetmeyeceği manasına gelir. Yokohama lastikler, 18 inç alaşım jantlar, Brembo frenler ile köşeleri en yeterli biçimde dönebilecek ve yola tutunabilecek bir araba için gerekli noktalar da tamamlandı. 

Yeni Nissan 370Z'den yalnızca 1 tane var:

Bu araba, en nihayetinde müsabakası için üretildi. Hâliyle de içinde o denli göz alıcı kaplamalar, ses sistemleri falan yok. Araç, olabileceği en hafif hâline getirilmek için yarışta gerek olmayan ağırlıklardan arındırıldı. Özel kadran ekranı da yalnızca pilota lazım olacak bilgileri içeriyor. 

ABD Las Vegas’ta yapılacak olan SEMA 2019 için üretilen öbür araçlar üzere Nissan Küresel Time Attack 370Z de özel üretim bir araç. Öte yandan 370Z, 2009’dan bu yana piyasada ve birinin ikinci el bir tane alıp modifiye etmesi de çok uzak ihtimal değil. 

Başa dön tuşu