Nissan, Kendi Kendine Deliğe Giden Golf Topu Üretti

Ülkemizde varlıklı sporu olarak bilinen golf, Nissan’ın yeni reklam kampanyasının merkezine oturdu. Uzakdoğulu teknoloji devi, yeni ProPilot 2.0 otonom sürüş sisteminin reklamını bir golf topuyla yaptı. 

Tanıtımlarda kullanılan golf topu, çimenlerin üzerinde kendi kendine yay çizerek ve gerektiğinde hızlanarak deliğe ulaşmayı başarıyor. Ortaya çıkan imgeler ise epey eğlenceli. Topu izleyen bir kamera ve algoritmalar sayesinde her atış isabetli hale geliyor.

Nissan'ın otonom sistemi ProPilot 2.0, yeni Skyline ile gelecek

Japonya’da kısa mühlet sonra piyasaya çıkması beklenen yeni Skyline, ProPilot 2.0 sistemine sahip olacak. Araç ABD’de Infiniti Q50 ismiyle satışa çıkacak olsa da sistem Kuzey Amerika’da kullanılmayabilir.

Daha evvelki ProPilot sistemi, bir noktaya kadar otonom sürüş sağlıyor, aracın şeridinde kalmasını ve öbür araçlardan inançlı bir aralıkta seyretmesini sağlıyordu. Bunun için şoförün daima olarak direksiyonu tutması gerekiyordu. 

Yeni sistemde ise bir noktaya kadar elleri kullanmadan sürüş yapmak, sınır değiştirmek ve istenilen otoban çıkışına yönelmek mümkün oluyor. ProPilot 2.0 bunları yapabilmek için kameralara, GPS’e, sonara, radara ve 3D harita bilgisine gereksinim duyuyor.

Nissan, en yüksek düzey güvenlik için şoförün her vakit tetikte olmasını tavsiye ediyor. Yokohoma merkezli firma, otonom teknolojisi tanıtım görüntüleriyle göze çarpıyor. Firma daha evvel de otonom ofis sandalyesi ve ayağınızdan çıkardığınızda kendi kendini park eden otonom terlikler üretmişti.

Başa dön tuşu